Gebelikte Miyom

Tüm gebeliklerde genellikle %1 ile %4’ünde myom saptanmıştır. Yani gebeliklerin sadece ’unda myomlara bağlı olarak komplikasyonlar gelişirken, ?’ı ise bütün gebelik süresi boyunca belirti vermezler. Bu myomlar, gebeliğin erken döneminde büyür ve boyutları ise % oranında artar.

Myomun sebebiyet verdiği komplikasyonlar neticesinde gebelik süresince, doğum öncesi ve sonrasında bazı problemler çıkabilmektedir. Bu komplikasyonların özellikle yerleşim yerleri çok önemlidir.

Myomlara bağlı olarak gelişen komplikasyonlar nelerdir?

  • Düşük riski: Erken gebelik döneminde myomlar, rahimin iç kısmına doğru büyüdükleri için embriyoların gerleşmesini engelleyerek düşük riskini artırır.
  • Gebelikte ya da doğum esnasında kanamaya yol açarlar: Doğum sırasında plasenta “çocuğun ‘eşi” arkasında ise bu kanamaya yol açabilmektedir. Özellikle doğumdan sonra kaviteye uzanmış olan miyomlar mevcut ise plasentaya yapışarak ciddi kanamalara yol açabilmektedirler.
  • Erken doğum riski: Myomların plasente arkasına yapışarak kanamaya yol açması sonucunda erken doğum riskini artırabilmektedirler.
  • Ağrıya yol açarlar: Myomların aşırı büyümesi sonucunda kanlanması bozularak miyomum ortasından itibaren çürümeler başlar. Bu çürümeler krampa benzer ve şiddetli ağrıya yol açabilmektedir. Bu ağrılar neticesinde erken doğuma sebebiyet vermektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1