Gebelikte Oruç Tutmak

Hamilelik sırasında en dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de enerji düşüklüğünün önlenmesi gerektiğidir. Gebelikte ilk 3 ayın önemi herkes tarafından bilinmektedir.

Özellikle bu lk 3 ayda tutulan orucun bebeğin sağlığına zarar verdiği düşünülmektedir. Kritik dönemlerde oruç tutma erken doğum riskine sebep olmaktadır. Yapılan bir araştırmada Ramazan ayında oruç tutan kişilerin %35 inde erken doğum belirtileri görülmüştür.

Hamile kadında diyabet geçmişi varsa veya hamilelik sırasında diyabet gelişti ise oruç tutmanın güvenli sayılmadığını bilinmektedir çünkü oruç tutmak kan şekeri seviyelerini fazlasıyla etkilemektedir. Oruç tutulurken gün boyunca kan şekeri seviyeleri düşer ve susuz kalınır. Geceleri sahur yaparken ve iftarda çok yemek yendiği zaman kan şekeri seviyeleri çok yüksek olabilmektedir.

Hamileyken oruç tutup tutmayacağınıza karar vermek kişilerin kendi seçimidir. Nasıl hissedildiğine, hamileliğini hangi aşamada olduğun ve hamileliğin nasıl gittiğine bağlı olarak karar vermek gerekmektedir. Dikkate alınması gereken önemli nokta, orucun hangi aylarda gerçekleştiğidir. Ramazan yaz aylarına denk geldiyse sıcak hava ve uzun günler, dehidrasyon riskini beraberinde getirmektedir.

Gebelik süresince oruç tutacaksanız, tüm öğününüzü iftar ve sahurlarda yapmamanız gerekmektedir. Ara öğün olarak atıştırma yapabilirsiniz. Gün içerisinde su kaybedeceğiniz için iftar ve sahur arasında ol su içmeye çalışmanız önemlidir. Oruç tuttuğunuz gün enerjinizde azalma ve vücudunuzda farklı rahatsızlıklar oluşuyorsa oruç tutup tutmamanız gerektiğini sormak için doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0