Gebelikte Uykusuzluk

Herkesin en temel ihtiyaçlarından bir tanesi olan Uyku dinlenmenin en güzel yoludur. Enerji depolamak, vücudun ve beynin dinlenebilmesi ve en önemlisi sağlık için güzel bir uyku çekmek çok önemlidir.

Hamilelik dönemlerinden uykusuz kalmak anneyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum bebeğin kilo alma oranını bile etkileyen bir durumdur. Gebelikte hem uykuya dalmak hem de uykudan sık sık uyanmak en çok karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. özellikle son aylarda gebeler uyumakta çok zorlanır. Genel olarak hamile kadınların yüzde 75 gibi büyük bir kısmı bu durumdan şikayet etmektedir. Gebelikte daha fazla istirahat etmek gerekirken, uyuyamamak hem kadınları endişelendirir hem de morallerinin bozulmasına, hep yorgun olmasına sebep olabilir.

Hamilelikte uykusuzluğun bazı nedenleri bulunmaktadır.

Bu nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir.

  • Bebeğin çok büyümüş olması, fiziksel olarak uyku pozisyonunu almakta zorluk çekilmesine sebep olabilir. bu durumlar için hamilelik yastığı adı verilen yastıklar bulunmaktadır. Bunlar denenebilir. Hamilelik döneminden sonra aynı yastık emzirme yastığı olarak kullanılabilir.

  • Hamilelik döneminde kalp daha hızlı atmaktadır. Bu durum da uykusuzluğa sebep olabilmektedir.

  • Hamileliğin son dönemlerine doğru tuvalete çıkma isteği artmaktadır. Bu nedenle hamile kadınlar gece sık sık tuvalete giderler. Bu da uykunun bölünmesine ve daha sonra tekrar uykuya geçmeye zorlanılmasına sebep olabilmektedir.

  • Hamilelikte en sık rastlanan durumlardan biri mide ekşimesidir. Bu sıkıntı sebebi ile de gece sık sık uyanılmaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
2
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
1
wow
0