Gebelikte Varis

Hamilelikte en sık meydana gelen problemlerden bir tanesi varistir. Gebelik dönemi ilerledikçe, varislerde de artış görünmektedir. Bebek karında basınç yaptığı için yat yeterli derece boşalmaz.

Bu da bacaklarda birikmesine ve varis meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bir başka nedeni de bebek büyüdükçe karın içindeki toplardamarın üzerine oturur. Bu da kanın kalbe dönüşünü zorlamaktadır. Bu durumu engellemek için gebelik döneminde sol tarafa yatmak önemlidir. Damarların içerisinde kan miktarının artması damarlardaki basıncı arttıracağından varislerin meydana gelmesi çok olağandır. Hamilelik dönemi öncesi varis olmayan kadınlarda genel olarak hamilelik tamamlandıktan sonra varisler geçmektedir. Genel olarak doğumdan 2 ay sonraya kadar varisler kendiliğinden geçmektedir. Geçmez ise o durumda kalıcı olabileceği için doktora gitmekte fayda vardır.

Hamilelik döneminde Varis oluşumunu engelleme ya da en aza indirmek için bazı yöntemler denenebilmektedir.

Bu yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Ayakta çok durmamak gerekmektedir. Ayakta çok durulması varislere daha çok sebep olmaktadır.

  • Kilo alımı doktorun önerdiği kilo artışından fazla olmaması gerekmektedir.

  • Hamilelik döneminde hafif sporlar yapmak, yürüyüş yapmak daha doğrusu hareket etmek çok önemlidir. Hareketli olmak varis oluşumunu engelleyecektir.

  • Varis oluşumunu önlemek amacı ile özel olarak tasarlanmış varis çorapları bulunmaktadır. Varislerin çoğalmaması ve engellenmesi için bu varis çorabı giyilebilir.

Varis çıkması ve çoğalması hamilelik döneminde sık rastlanan bir durum olsa da bu basit önlemlerle oluşum engellenebilir ya da azaltılabilir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0