Gırtlak Kanseri

Gırtlak kanseri, boyun ve baş bölgesinde en fazla görülen tümöral hastalıktır. Gırtlak kanserinin başlangıç yaşı erkeklerde 66 iken kadınlarda ise bu 63 yaşında başlamaktadır.

Gırtlak Kanseri

Belirtileri ise kalıcı hale gelmiş ses kısıklığı, yutma problemidir. Gırtlak kanserinin başlıca nedenleri ise sigara ve alkoldür.

Gırtlak Kanseri Nedir?

Gırtlak, boğaz bölgesinde bulunan, yemek ve nefes borusunun birbirlerinden ayrılmasını sağlayan organa verilen isimdir. Ses üretimi gırtlaktan yapılmaktadır. Ayrıca gırtlak solunum sisteminin en önemli parçalarından bir tanesidir. Beslenme esnasında yutma esnasında yemeklerin nefes borusuna kaçmasını da engeller. Gırtlak bölgesinde oluşan kötü huylu kitlesel hastalıklara verilen isme ise gırtlak kanseri denir. Gırtlak kanseri genellikle gırtlakta mevcut olan glottis bölgesinde görülmektedir. Glottis, ses tellerinin ve nefes borusunun bulunduğu başlangıç bölgesine verilen isimdir.

Gırtlak Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Kesin olarak gırtlak kanserinin neden oluştuğu bilinmezliğini korumaktadır. Ancak gırtlak kanserinin oluşumunda birden fazla faktörün olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Genellikle sigara tüketimi ya da uzun süre boyunca fazla tüketilen alkol gırtlak kanserinin oluşumunda en önemli risk faktörleridir. Erkeklerin daha fazla sigara ve alkol tüketmesi nedeniyle kanserin erkeklerde görülme riski kadınlara göre 7 kat daha fazladır.

Gırtlak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Gırtlak kanseri erken dönemlerde belirtileri görülmez. Kanser, gırtlağın hangi bölümünde tümörün olduğunu ve buna bağlı olarak hiçbir şekilde belirtilerini göstermeden ilerleyebilir. Gırtlak kanseri, en fazla görülen haliyle glottis bölgesinde ortaya çıkıyor olsa da genellikle erken dönemlerinde bazı belirtilerini göstermektedir. Ses tellerini doğrudan etkileyen gırtlak kanseri, ses kısıklığının meydana geldiği dönemlerde kendini gösterir.

Boğazda bir cismin olduğu hissi ve boğaz ağrısı, ses tellerinin olduğu bölgede ortaya çıkan gırtlak kanserinin belirtilerinden bazılarıdır. Solunumda zorluk çekmek ve yutmakta zorluk çekmek gırtlak kanserinin ilerleyen evrelerinde kendini göstermeye başlayan belirtileri arasındadır.

Gırtlak Kanserinin Tanısı Nasıl Konur?

İlk olarak hastanın şikâyetleri doktor tarafından dinlenir. Daha sonra doktorunuz tarafından boyun bölgesinin ve lenf düğümleri fiziki muayene ile kontrol edilir. Eğer kötü huylu bir kitleden şüphe edilirse anestezi altında mikrolaringoskopi yardımıyla daha ayrıntılı bir şekilde incelenerek biyopsi alınma işlemleri gerçekleştirilir.

Gırtlak Kanseri Tedavisi Nelerdir?

Tedavi yöntemleri, genellikle kanserin hangi evrede olduğu ve nerede olduğu, hücre tipi, hastanın genel sağlık durumunun nasıl olduğu, kişisel tedavi yöntemini seçme durumunuz gibi birbirinden farklı faktörlere dayanmaktadır. Seçmiş olduğunuz tedavi yöntemlerinin her birinin riskleri ya da faydaları doktorunuz tarafından size detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Sizin seçeceğiniz tedavinin size uygun olup olmadığı doktorunuz tarafından sizi bilgilendirilecektir. Ancak sizin seçtiğiniz tedavi yöntemi eğer sizin için risk oluşturuyor ise bu tedavi yöntemi yerine doktorunuz tarafından size en uygun ve fayda sağlayacak tedavi yöntemini söyleyebilir.

  • Radyasyon tedavisi

  • Cerrahi

  • Kemoterapi

  • İlaç Tedavisi

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1