Göz Tembelliği Nedir

Göz tembelliği, gözlerin kayması sonucunda yanlış hizalanması neticesinde oluşan bir sorundur. Gözlerin normal olmayan etkileşimleri sonucunda oluşan şaşılığa da denilebilir. Gözlerin kayması sonucunda gözlerde görme bozuklukları görülmektedir.

Küçük yaştan itibaren gözlerin gelişimini tamamlayamayan gözlerde gözler de göz tembelliği görülür. Küçük yaştan itibaren gözlerin tek bir fonksiyon olarak hareket ederek iki farklı gözden görülen görüntüler birleştirilerek beynimize tek bir görüntü olarak algılamaya alışır.

Göz tembelliğinin iki ana nedeni bulunmaktadır.

1- Ambliyopi; Göz ve beyin arasında bağlantısı arasındaki bağlantının gelişmesi neticesinde oluşan sorun.

2- Strabismus yani Şaşılık; Halk arasında şaşılık diye tabir edilen strabismus, gözlerin etrafını çevreleyen ve gözlerimizin odaklanmasında merkezi olan altı kasın birbirleri ile sorunlu çalışması neticesinde oluşan bir problemdir.

Not: Göz tembelliğinde sıklıkla görülen doğuştan katarakt, göz kapaklarında düşüklük ve iki gözden birinin bozuk veya yüksek numaraya sahip olmasından dolayı da göz tembelliğine neden olabilir.

Göz tembelliği doğum gerçekleştikten sonra başladığı için;

l Doğumdan 6 ay sonra,

l 1 yaşında,

l 3 yaşında,

l 6 yaşında,

Rutin olarak göz doktoruna gidilerek muayene olunması erken anlamda tedavi yöntemlerini güçlendirmektedir.

Göz Tembelliği Tedavisi Nedir?

Göz tembelliği tedavisi erken tanı sebebiyle kolaylıkla tedavi edilebilir. Lakin göz tembelliğinin ana sebebi şaşılık ya da göz kapak düşüklüğü ise doktor tedavisi ile müdahale edilemez. Göz tembelliği bulunan hasta gözlük kullanma ihtiyacı bulunuyor ise hastaya gözlük verilerek tedaviye başlanır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0