Hamile Kalamama Nedenleri

Hamile kalamamanın sebepleri çok farklı sebeplerden olabilmektedir. Adet düzensizlikleri, üreme sistemindeki genetik veya sonrada oluşmuş problemler, partnerinizin düşük sperm sayısı ya da altta yatan tıbbi problemler dahil olmak üzere birçok sebep sayılabilmektedir.

Hamile Kalamama Nedenleri

Şiddetli adet sancıları hamile kalamama sebeplerinden biri olsa da gerçek neden çoğu zaman kontroller gerçekleşmeden bilinememektedir.

Hamile kalamamanın farklı sebepleri vardır:

  • Başlıca sebeplerden biri yumurtlama zamanları yani deneme yaptığınız zamanlardır. Çiftlerin yaklaşık %80’i denemeye başladıktan 6 ay içerisinde gebe kalmaktadır. %90’lık oranda ise ilk 12 ay içerisinde gebelik durumunun oluşması gözlemlenmektedir.

Eğer doğurganlığınızda bir problem olduğunu düşünüyorsanız ilgili doktora muayene olmanız önerilmektedir. 35 yaşından büyükseniz ve yaklaşık 6 aydır deniyorsanız, 35 yaşından küçükseniz ve 12 aydır deniyorsanız ve bunlara rağmen gebelik oluşmadıysa muhakkak bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

  • Gebe kalabilmek için yumurta ve sperm gerekmektedir. Kadınlar yumurtlama döneminde değilse, erkeklerin sperm kalitesi ve miktarında düşüklük varsa hamilelik gerçekleşmez.Anovulasyon(yumurtlama eksikliği veya hiç yumurtlama olmaması), kadınlarda kısırlığın yaygın bir nedenidir ve yumurtlama eksikliği birçok koşul sonrasında tetiklenebilmektedir. Polikistik Over Sendromu’da kısırlığın diğer bir sebebidir. Diğer olası sebepler arasında aşırı kilolu olma, çok düşük kiloya sahip olma, birincil yumurtalık yetmezliği, tiroid bozukluğu, aşırı egzersiz ve hiperprolaktinemi olabilmektedir. Bazen düzenli adet görülse bile hamile kalmaya yetmeyebilir.  • Kadınlarda 35, erkeklerde 40 yaşından sonra gebelik için gereken süreler uzayabilmektedir.

  • Fallop tüplerindeki bozukluk da gebe kalma şansını düşüren diğer bir etkendir. Fallop tüpleri yumurtalıklar ve uterus arasındaki yola verilen addır.

  • Tiroi dengesizliği veya teşhis edilememiş diyabet de gebe kalma oranını düşürebilmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0