Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Kadın vücudunda yaşanan birçok değişiklik hamilelik belirtisi olarak görüleceği gibi bazı durumlar da bu belirtiler kadınlar tarafından ilk etapta hissedilemeyebilecek düzeydedir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

İlk belirti olarak adet gecikmesi akla gelse de bazı kadın hastalıkları nedeniyle de adet gecikmesi yaşanabileceğinden, kesin olarak hamile kalındığı anlamına gelmemektedir. Adet gecikmesinden sonra yapılacak kan tahlili veya basit idrar testi ile hamilelik olup olmadığı netleşir .Hamilelik döneminde sıklıkla karşılaşılacak olan mide bulantısı , baş dönmesi de en belirgin belirtiler arasındadır. Herhangi bir kokudan ciddi şekilde mide bulantısı yaşayabilecek olan anne adayı aynı zaman da halsizlik ile de mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Progesteron hormonun fazla salgılanması nedeniyle uyku isteğinin artması aynı zaman da meydana gelen halsizlik ile birleştiğinde ise hamileliğin ilk 4 ayı, anne adayını fazlasıyla zorlayacak bir dönem olacaktır. Bu dönemde olabildiği kadar dinlenmeli ve uyumalıdır.

Döllenme süresi tamamlandıktan sonra gelen ilk ay içerisinde sıklıkla idrara çıkılması diğer bir hamilelik belirtisi olarak gösterilmiştir. Bazı kadınlar da bu durum 1 aydan fazla sürmektedir ve bazı kadınların hamilelik süresince zorlandığı, en zor dönem olarak kayıtlara geçmiştir.Sevilen bazı kokulardan iğrenmek, sevilmeyen kokulardan ise hoşlanmaya başlamakta hamilelik belirtileri arasındadır. Hormonların değişmesi sonucu koku duyusunun artması hamileliğin belirgin özellikleri arasındadır. Normal de alamayacağı kokuların alınması şaşırtıcı gibi gelse de hamile kadınlar zaman zaman çok uzaktan kimsenin alamadığı kokuları alabilirler. Bu durumda hamilelik belirtileri arasındadır ve hamilelik süresince devam edebilir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0