Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir

Hamilelik döneminde anne adayının fiziksel ve ruhsal olarak birçok değişime uğraması kaçınılmazdır.

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir

Bu değişiklikte anne adaylarının aslında en çok rahatsız olduğu Hamilelik çatlakları adı verilen , ciltte oluşan mor renkli çatlaklardır. Bu çatlaklar tıbbi açıdan bir sorun yaratmasada bazı anne adaylarının karnında ciddi şekilde gerginlik ve kaşıntı yaratacağından doktor kontrolünden geçmeleri tavsiye edilir.

Hamilelikte vücudun hızlı bir şekilde değişime girmesi ve buna adapte olamaması nedeniyle anne karnında Hamilelik çatlakları oluşur. Sadece karında gözükmeyen bu çatlaklar bacakların üst kısmında ve genelde memelerde gözükmektedir.

Çatlakları önlemenin birinci ve en önemli kuralı olarak hızlı kilo almamaya gayret etmektir. Hızlı kilo almak ve düzensiz beslenmek çatlakların oluşmasına neden olan ilk etkendir. Bunun yanında cildin sürekli kremlenmesi ve nemli kalması cildin gerilmesini engelleyeceği için çatlakların gözle görülür seviyede azalması sağlanacaktır. Bu sebeple anne adayı mutlaka ve mutlaka sıvı tüketimini arttırmalı ve bakımına dikkat etmelidir. Açık tenlilerde daha sık görülen çatlaklar , hamileliğin son 3 ayında artış gösterir ve anne adayında ciddi duygusal rahatsızlıklara neden olabilir.

Doğumdan sonra uzun süre kalabilen çatlaklar için önerilen ilk tedavi yöntemi hyaluronik asit bazlı jellerin 12 hafta boyunca kullanılarak çatlakların tedavisi sağlanır. Bu süre daha kısa olmasa bile daha uzun olabilir. Bu tedavinin cevap vermediği durumlarda ise dermataloji uzmanlarının uyguladığı lazer ve dermaabrazyon tedavilerinin işe yaradığı hastalarda gözlemlenmiştir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0