Hamilelik Süresince Beslenme ve Spor

Anne adaylarının hamilelik sırasında en çok dikkat etmeleri gerekenler listesinde 1’inci sırada yer alan Beslenme ve Spor faaliyetleri anne adayının rahat bir hamilelik geçirmesi için son derece önemlidir.

Hamilelik Süresince Beslenme ve Spor

Protein ve sebze ağırlıklı beslenmek anne adayının kilo almasına engel olacakken bu beslenme ile birlikte yapacağı egzersizler hem sağlıklı bir doğum olmasına hem de annenin doğumdan sonra daha rahat kilo vermesine neden olacaktır. Yapılacak spor aktivitesinin başında bolca yürüyüş gelirken doktor kontrolünde yapılacak pilates ve anne adayları için düzenlenen yoga programları tercih edilmelidir. Özellikle 3’üncü aydan sonra yaşanacak olan bel ve sırt ağrılarının hafifletilmesi için pilates tüm uzmanlar tarafından önerilirken, hamilelikte bazı yoga hareketlerinin yapılması ise tam tersine yasaklanmıştır .

Hamileler hem beslenmeyi hem de spor aktivitelerini düzenli bir şekilde devam ettirdikleri durumda yaşam kalitelerindeki farklılığı kısa süre de hissedeceklerdir. İlk aylarda yapılacak tempolu yürüyüş sonraki aylar için ciddi fayda sağlayacaktır. Doğal beslenme , et, süt ve süt ürünleri tüketimi ile bol miktarda mevsim sebzesi tüketimi anne adayının yararına olacaktır. Şekeri, tuz ve unlu yiyecekler, herkesin olduğu gibi anne adaylarının da ilk sıradaki düşmanı olacaktır çünkü sağlıksız beslenmeden sonra yapılacak sporun anne vücuduna pek bir faydası olmayacak ve alınan kiloların doğumdan sonra atılmasını çok daha fazla zorlaştıracaktır.Tüm bu tavsiyelerin doktor kontrolünde yapılması son derece önemlidir. Yapılacak bir diyet yada bir spor aktivitesi hiç bilmeden bebeğe ve anneye son derece zarar verebilir Bu yüzden mutlaka mutlaka spor ve diyet yapmadan doktorunuza danışın. 

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0