Hamilelikte Bebeklere Koronavirüs Geçermi

Halen COVID-19'un hamile kadınları diğerlerinden farklı etkilediğini gösteren hiçbir veri olmamasına rağmen, hamile olan insanların diğer insanlardan solunum virüsleri kaynaklı hastalanma risklerinin daha yüksek olduğunu bilinmektedir.

Hamilelikte Bebeklere Koronavirüs Geçermi

Bazen böyle durumlar anne veya çocuk için olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, hamileyseniz, hastalanma riskinizi azaltmak için önlemler almalısınız.

Hamilelik ve bebek için riskler

COVID-19'un hamilelik ve bebek üzerindeki riskleri hakkında hala çok şey bilinmemektedir.

Hamilelik sırasında anneden çocuğa COVID-19 bulaşması pek olası değildir. Bununla birlikte, doğumdan sonra bebek, bebeğin annesi veya diğer bakıcılar da dahil olmak üzere enfekte bir kişiyle yakın temas halinde olduktan sonra enfekte olabilir.

Sınırlı sayıda yayınlanan rapora göre, az sayıda bebek doğumdan kısa bir süre sonra virüs testi pozitif çıkmıştır. Bununla birlikte, bu bebeklerin virüsü doğumdan önce, doğum sırasında veya doğumdan sonra alması bilinmemektedir.

Gebeliklerinin sonlarında COVID-19 için pozitif test eden annelerden doğan bebeklerde erken doğum gibi az sayıda başka sorun bildirilmiştir. Ancak, bu sorunların virüsle ilgili olup olmadığını bilinmemektedir.

Anne sütü birçok hastalığa karşı koruma sağlar ve çoğu bebek için en iyi beslenme kaynağıdır. Siz, aileniz ve doktorlarınızla birlikte, emzirmeye başlayıp başlamayacağınıza veya devam edeceğinize karar vermelisiniz.

COVID-19'lu annelerin virüsü anne sütünden bebeklere geçirdiği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Yapılan sınırlı araştırmalarda ulaşılan veriler bunun olası olmadığını gösteriyor.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0