Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelik bayanların en özel hissettiği ve aynı zaman da en zor günlerin geçtiği dönemlerdir. Bu sebeple anne adayları kendileri için her konuya dikkat etmeleri gerekmektedir. Beslenme, spor ve egzersiz, uygu düzeni ve giydiği kıyafetlere dahi özen göstererek hem kendi sağlığını hem de taşıdığı çocuğun sağlığını düşünmek zorundadır.

Hamilelikte Diş Bakımı

Bu nedenle anne adayları özellikle hamile iken diş bakımına çok dikkat etmelidir. Bunun nedeni ise hamile iken yediği gıdaların diş çürümesine doğrudan etki edeceğidir.

Hamileyken Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

  • Hamilelikte anne adaylarında görülen hormonlarda artış göstermektedir. Bu nedenle hamile kadınların ağız içerisinde mikrop ve bakterilere karşı daha savunmasız bir hale gelebilmektedir. Bundan dolayı düzenli olarak anne adaylarının yemek ve içecek tüketiminden sonra düzenli olarak dişlerini fırçalaması gerekmektedir.
  • Hamilelik döneminde diş etlerinde ve ağız çevresinde ciddi yaralar meydana gelir. Bu yaraların önüne geçmek için ağız ve dişleri düzenli bir şekilde fırçalamalıdırlar.
  • Dişlerde oluşan plakların önüne geçmek için günde en az 3 kez dişleri fırçalamalı
  • Dişlerde bulunan etlerin daha rahat ve ağrı oluşmaması sebebiyle gargara yapılmalı ya da tuzlu su ile ağız 3 kez çalkalanmalıdır.
  • Hamile kadınların düzenli olarak diş doktoruna giderek kontrollü bir şekilde muayene olmalı.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0