Hamilelikte Meme Ağrısı

Kadınlar için en özel dönemlerden biri olan hamilelik dönemleri, vücutlarında birden farklı değişikliklere yol açarken aynı zaman da sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Dışarıdan bakıldığında sadece karın bölgesinin büyüdüğü gözlemlense de özellikle psikolojik ve fizyolojik birden farklı değişim ve dönüşümden anne adayları direkt etkilenmektedir.

Hamilelikte Meme Ağrısı

Özellikle göğüslerde meydana gelen büyüme, bu dönemlerde anne adaylarının en zorlandıkları durumların başında gelmektedir. Hamilelik dönemlerinde kadınlar tarafından en fazla şikâyet edilen durumların başında meme ağrıları gelmektedir.

Hamilelik dönemlerinde meme ağrıları birden farklı şekillerde görülebilirken aynı zaman da farklı karakterize özellikleri de taşımaktadır. Bazı durumlarda yoğun olarak ağrılar kendini gösterirken, bazı durumlar da ise kronik bir duruma dönüşebilmektedir. Memelerin her ikisini doğrudan etkileyebileceği gibi bazı durumlarda bir memeyi de etkileyebilmektedir.

Memelerde meydana gelen bu ağrılar bazı durumlarda koltuk altı bölgelerine kadar yayılım göstererek oldukça sancılı bir durumu göz önüne serebilmektedir. Kadınlar bazı durumlarda bu ağrıları tek bir noktada hissedebilse de, bu ağrıların kadınların günlük yaşam kalitelerini doğrudan etkilediğinin unutulmaması gerekmektedir.

Hamilelikte meme ağrısı neden olur?

Hamilelik dönemlerinde meme ağrısı şikâyetleri en sık yaşanan problemlerden bir tanesidir. Bunun en önemli nedeni ise hamilelik dönemlerinde vücut yapısının genel rutininin dışında meydana gelen değişimleri göstermesidir. Hamilelik dönemlerinde rahim bölgesi normalden daha büyük bir hale gelir ve bu da doğrudan memelerin üst bölgelerinin daha hassas olmasına neden olur.

Bu zamanlarda birçok anne adayları memelerinin rahatsız etmeyecek şekilde sutyen bulmakta çok zorlanır. Yatma sırasında yüz üstü pozisyonunda yatmak dahi büyük ağrılara neden olabilmektedir. Hamilelik dönemlerinde memelerdeki ağrıların artmasının bir diğer nedeni ise hormonlardır. Hormon üretiminin üst seviyelere çıktığı hamilelik dönemlerinde hormonların etkisi arttığı için memelerde ağrılara neden olmaktadır.

Hamilelik döneminde memelerdeki süt kanallarının gelişmesiyle birlikte meme ağrısı şikâyetlerinde de artışlar devam eder. Memelerde bulunan süt kanalları, memelerin uç kısımları bebeklerin emmesi için hazırlanması nedeniyle entegrasyon süreci içine girerek memelerde ağrılara neden olur. Bu durum hamilelik döneminin normal durumları içinde olması nedeniyle anne adaylarının endişe etmesine gerek duyulmaz. Bunlara ek olarak anne karnında gelişim gösteren bebek, sindirim problemleri ve kalp-damar problemleri de memelerde ağrıların artmasına neden olmaktadır.

Hamilelikte Meme Ağrısı Nasıl Olur?

Hamilelik dönemlerinde karında bulunan bebeğin gelişim içinde olması, süt kanallarının genişlemesi ve hormonlar meme ağrılarına doğrudan etki etmektedir. Meme uçlarında hassasiyet arttıkça bu bölgedeki acı, yanma ve kaşınma hisleri de aynı oranda artmaya devam eder.

Bunların haricinde sancı, basınç, baş ağrısı ve nefes tıkanıklığı da meme ağrılarına ek olarak görülebilen durumlardır. Hamileliğin genel problemleri arsında yer alan damar ve kalp hastalıklarının da belirtileri olabilir. Bu nedenle geç kalmadan doktor kontrolüne giderek şüpheleri ortadan kaldırmak her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Meme Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelik dönemlerinde meme ağrıları hamilelik sürecinin ilk 4 haftası ile 7 haftası arasında kendisini hissettirmeye başlar. İlk dönemlerde hamile kadınlar memelerde meydana gelen değişimleri fark etmeseler de hamilelik sürecinin 5. Haftasından itibaren ağrılar kendisini göstermeye başlayarak yaşam kalitelerini düşürmeye başlar.

Memelerde meydana gelen ağrıların ortadan kalkma durumları ise anne adaylarının kendilerine has bir durumdur. Her anne adayının memelerinde ağrılar olmayacağı gibi memelerde meydana gelen ağrıların süresinde de değişiklik görülmektedir. Bazı anne adayları 3. Ay sonunda ağrılardan kurtulurken bazı durumlarda meme ağrıları hamileliğin sonlanmasından sonra ağrılardan kurtulmaktadır.

Meme ağrıları, hamileliklere bağlı semptomlar nedeniyle meydana geliyorsa tedavi ihtiyacı duyulmaz. Ancak memelerdeki bu ağrılar damar ya da kalp hastalıkları ile ilgili ise anne adayları için farklı bir tedavi yöntemi ya da yöntemleri uygulanabilir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1