Hamilelikte Migren ve Tedavi Yöntemi

Migren, şiddetli baş ağrısıdır. Genel olarak baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı da görünmektedir. Migren, MR sonucunda teşhis edilmektedir.

Bu nedenle her baş ağrısı migrene bağlanmamalıdır. Hamilelik döneminde Migren sahibi olan kadınlar ilk dönemlerde çok fazla baş ağrısı çekebilmektedir. Bu durum hamile kadını oldukça rahatsız eder. Genel olarak baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı görünmektedir. Kusma işlemi gerçekleşirse baş ağrısında azalma görünebilir. Migren tipi baş ağrıları genel olarak zonklama ve damar atması şeklinde görünmektedir. Migrenin geçmesi için uygulanacak ilk yöntem dinlenmektedir. Özellikle karanlık bir ortamda yatmak migren ağrısını hafifletebilmektedir. Migren bazı durumlarda birkaç gün sürebilirken bazı durumlarda ise uyku ile geçmektedir.

Hamilelik dönemlerinde bilindiği üzere ilaç kullanmanın sakıncaları bulunmaktadır. Bu nedenle doktora danışmadan Ağrı kesici kullanmak doğru değildir. Parasetamol içerikli ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bu konuda en doğruyu bilgiyi doktorlar verecektir. Migren şiddetli bir ağrı olması sebebi ile bu ilaçlar fayda etmeyebilir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey dinlenmek ve uyumaktır. Çalışan hamile kadının şiddetli migren atağı geçirdiği dönemlerde istirahat alarak evde dinlenmesi önerilmelidir. Işıklı ortamlar migren hastalarının ağrılarını arttırmaktadır. Bu nedenle fazla ışıklı mekanlardan kaçmak, bilgisayar, telefon ve televizyon gibi ekranlara bakmamak gerekmektedir. Migrenin en doğal tedavisi uyumak ve bir süre için dinlenmektir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0