Hamilelikte Psikoloji

Hamilelik dönemi, bir kadının hayatının sonuna kadar yaşayabileceği en özel ve en güzel dönemlerden bir tanesidir. Hamilelik dönemi boyunca kadınlar duygusal ve fiziksel olarak değişkenlik gösterirken aynı zaman da kadınların iç hayatlarında kalıcı etken oluşturabilecek bir dönüm noktasıdır.

Hamilelikte Psikoloji

Hamilelik dönemlerinden sonra annelik kavramını elde eden kadınlar bu hamilelik kavramını hayatlarının sonuna dek devam ettireceklerdir. Hamilelik dönemlerinde fiziksel değişiklikler söz konusu olsa da, kadınlar psikolojik manada da önemli etkenler ile karşı karşıya kalmaktadır.

Hamilelik Psikolojisi Nedir?

Hamilelik psikolojisi, kadınların hamile kaldığı ilk günden itibaren başlayarak bulundukları psikolojik etkenlerin tanımlanması olarak kabul edilir. Hamilelik dönemlerinde kadınlar normalin aksine daha duygusal, daha narin ve daha hassas duygular içine girerler. Özellikle kocaları ve çevresinde bulunan bireyler tarafından yüksek ilgi ve alaka gösterilmesini bekleyen anne adayları, özellikle eşlerinin hamilelik dönemi boyunca eşit bir seviyede geçirilmesi temennisinde bulunurlar.

Hamilelik psikolojisi anne adaylarının bazılarında mutluluk etkisini gösterirken bazı kadınlarda bu durum keyifsizlik, isteksizlik, sinirlilik ve huzursuzluk durumları olarak etkisi altında geçmektedir. Bu benzeri hamilelik durumlarında psikolojik bozukluk durumları hamilelik dönemleri boyunca değişiklik gösterir.

Hamilelikte Psikolojik Bozukluk Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik psikolojisinin en önemli nedenlerinin başında, anne adaylarının bu dönemde yaşadığı fizyolojik değişikliklerden kaynaklanır. Örneklendirecek olursak özellikle kilo alım durumlarında kadınlar bu durumdan oldukça olumsuz etkilenir. Diğer yandan hamileliğin verdiği etkilerden bir tanesi olan hormonlar, anne adaylarının psikolojisini de doğrudan etkilemektedir. Hormonların etkisi sayesinde anne adayları gün içinde uyku atakları geçirirken, gece ise uykusuzluk problemlerini yaşayabilmektedir. Uyku problemleri hamilelik dönemlerinde kadınların psikolojisini etkileyen bir diğer durumdur.

Hamilelikte Psikolojik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik dönemindeki psikolojik belirtiler, her anne adayında farklı belirtiler gösterir. Ancak genel olarak hamilelik dönemindeki psikolojik bozukluk belirtileri genel olarak şu şekildedir;

·         Uyku problemleri

·         İştah kaybetmesi

·         Kilo kayıpları

·         Hassas davranma

·         Ruh halindeki değişiklikler

·         Huzursuz hissetme

·         Değersiz hissetme

·         Süregelen sinirlilik halleri

·         Süregelen duygusallık

·         Ağlama durumları

·         Kendine zarar verme isteği

·         Enerji düşüklüğü

·         Yorgun hissetme

·         İntihar etme hissi

 

 

Hamilelikte psikolojik semptomlar görülebilen anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesi ve daha sağlıklı bir şekilde bebeklerini dünyaya getirebilmesi için geç kalmadan direkt olarak doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Psikolojik Bozukluk Nasıl Geçer?

Hamilelik psikolojisi, bazı durumlarda kendi kendine geçerken bazı durumlarda hamilelik dönemlerinin sona ermesinden sonra geçmektedir. Ancak her iki durumdan sonra da bu durum geçmez ise alanında uzman bir doktordan destek alması gerekebilir.

Hamilelik döneminde kadınların psikolojisi için gerçekleştirilen tedaviler genellikle ilaçsız olarak tercih edilir. Bu nedenle tedavilerde uygulanan terapiler olumlu sonuçlar vermektedir. Yaşanan psikolojik problemler nedeniyle psikolojik destek alan anne adayları bu destek sayesinde sorunlarını ortadan kaldırarak hamilelik dönemlerinde yaşadıkları psikolojik sorunlarla başa çıkmayı öğrenecektirler. Diğer açıdan OMEGA 3 takviyesi, akupuntur ve ışın tedavileri gibi yöntemler hamilelik dönemlerinde anne adaylarına uygulanan tedaviler arasında yer almaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1