Hızlı Doğum Nedir

Hızlı doğum en temel ifadesiyle normal doğum sürecinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Hızlı doğum süreci presipite doğum olarak da isimlendirilmektedir.

Hızlı Doğum Nedir

Hızlı doğum genel olarak üç saatlik bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmektedir. Gerçekleştirilen normal doğumların ortalama olarak %2’lik kısmını hızlı doğumlar oluşturmaktadır. Süreç olarak güzel görünmesine karşın hızlı doğum süreci ister anne sterse bebek için risk oluşturabilecek bir durum olmaktadır. Hızlı doğum sürecinde kişilerin karşı karşıya kalınabilecek olan riskler çok geniş noktalarda kendisini göstermektedir. Görülebilecek olan riskler bebeklerle olabilmektedir. Bebeğin beyninde görülebilecek hasar, bebeğin eşi olarak ifade edilen plesanta erken ayrılabilmektedir. Rahim ters dönebilmekte bu nedenle dışarı çıkabilmektedir. Bebeğin göbek kordonunun kopması ya da normal doğuma nazaran çok daha fazla kanama görülmesi riski bulunmaktadır.

Anne adayının hızlı doğum gerçekleştirebilmesi için özel olan birtakım koşulların oluşması gerekmektedir. Gerçekleşen her normal doğum sürecinde hızlı doğum gerçekleşmemektedir. Hızlı doğum sürecinin belirtileri; ilk anından itibaren yoğun şekildeki kasılmalar, dinmeyen ve uzun süreli olarak kasılma hissi oluşturan ağrılar, herhangi bir baskı ta da uyaran olmaksızın itme hissi gibi belirtiler göstermektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta gerçekleşebilecek hızlı doğum sürecinde serviksin açılmasına ve silinmesine bağlı olarak belirtiler görülmeyebilmektedir. Hızlı doğumu oluşturan temel faktörler arasında anne adayının daha öncesinde hızlı doğum gerçekleştirmiş olması yer almaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0