İlk Adet Görme (Menarş)

Menarş en temelinde görülen ilk adet kanaması anlamında kullanılmaktadır.

Menarş olarak ifade edilen ilk adet kanaması kız çocuklarında ergenlik sürecinin başlaması olarak da ifade edilirken çoğunlukla belirli yaş aralığında olmasına karşın değişkenlik gösterebilmektedir. Menarş çocukların kilosu, iç ve dış olmak üzere birçok faktör doğrultusunda değişkenlik gösterebilmekte e daha erken ya da daha geç görülebilmektedir. İlk adet kanamasından sonraki 2 ila 3 yıllık süreçte adet düzensizlikleri görülebilmektedir.

Menarş başlaması için genellikle vücut yağının vücut ağırlığının ortalama olarak %20’lik kısmını oluşturması gerekmektedir. Gerekli olan bu yağ oranı ise genellikle ovulasyon ve gebelik süreçleri için gerekli olan yağ miktarını ifade etmektedir.

İlk adet görme sürecini oluşturan Menarş kız çocuklarında puberte gelişimleri sırasında üreme çağına gelmelerini ifade etmektedir. Bu süreç kız çocuklarında pubertal gelişimin aşamaları arasında yer almaktadır.

Menarş Ne Zaman Başlar?

Birçok faktöre dayalı olarak değişkenlik göstermesine karşın genel olarak 9 – 16 yaş aralığında Menarş başlamaktadır. Bir kız çocuğunda 9 yaşından önce Menarş görülmesi erken Menarş olarak değerlendirilmektedir. Yaşanan bu durum da doktor kontrolünü gerektirmektedir. Tıpkı erken Menarş durumunda olduğu gibi 16 yaş sonrasında da Menarş görülmemesi de doktor kontrolünü gerektirmektedir. Menarş genellikle kız çocuklarında vücut ağırlığının ve vücut yağ oranının belirli bir ağırlığa gelmesinden sonra başlamaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0