İlk Ayda Gebelik Sonlandırması

İstenmeyen ya da sağlıksız Hamilelik durumlarında hamileliğin sonlandırılması istenmektedir. Bunun için yasal sürenin aşılmamış olması önemlidir.

Hamileliği sonlandırmak için öncelikle hastanın jinekolojik muayene olması gerekmektedir. Muayene işleminden sonra anestezi uzman ya da teknikeri tarafından uyuşturma işlemi gerçekleştirilmektedir. Koldan damar yolu ile hasta uyutulmaktadır. Bu işlemde can acıması gibi bir durum söz konusu değildir. Anestezik ilaç damar yolu ile enjekte edilmektedir. Hastanın uyutulmasının ardından spekulm denilen bir alet ile vajen açılmaktadır. Bu işlemin amacı rahim ağzını görebilmektir. İlk olarak vajen temizlenir. Temizlenen vajenden daha sonra teneculm denilen bir alet ile rahim ağzı çekilmekte ve düz olması sağlanmaktadır.

Gebelik Sonlandırma işlemi söz konusu aşamalardan sonra başlamaktadır. Rahim ağzı gebelik haftasına uygun bir şekilde açılmaktadır. Daha sonra vajum enjektör yardımı ile rahim içine girilir ve içeride oluşan gebelik ile ilgili her şey tamamen alınır. Bu işlem birkaç dakika süren bir işlemdir. İşlem bitiminden sonra hasta hemen uyandırılmaktadır. Bu işlem her ne kadar kolay bir işlem gibi anlatılsa da sonuçta cerrahi bir girişimdir. Tecrübeli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. İşlem yapılmadan önce kaç haftalık hamilelik olduğu mutlaka muayene ile belirlenmektedir. Ayrıca gebeliğin rahmin hangi kısmına yerleştiği de önceden tespit edilmelidir. Hasta yapılacak müdahale ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirilmeli ve psikolojik olarak rahatlatılmalıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0