İlk Diş Heyecanı

Bebekler için en zor dönemlerden bir tanesi diş çıkarma dönemleridir. Bebek sürekli salya akıtır, eli hep ağzındadır.

İlk Diş Heyecanı

Çünkü hem dişleri kaşınır hem de acı çeker. Bebeklerde ilk Diş Çıkarma genel olarak 4 ile 7 ay arasındadır. Bazı bebekler daha geç diş çıkartabilirler. 3 ay da diş çıkartan varken, yaşından sonra dişleri çıkan da vardır. Bebeklerin genel olarak ilk al ön 2 dişi çıkmaktadır. Daha sonra bu dişleri üst ön 2 diş takip eder. 3 yaşına kadar bebeklerin tüm süt dişleri tamamlanmış olur. 6 yaşından sonra ise bu süt dişler dökülür ve yerini kalıcı dişler almaya başlar.

Diş çıkarma belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Bebek her bulduğu şeyi ağzına sokmak, ısırmak ister. Eli hep ağzındadır. Diş kaşıyıcılar bu dönemde çok işe yaramaktadır.

  • Normal zamandan çok daha fazla salya salgılarlar.

  • Bu dönemde parmak emme alışkanlık haline gelebilir. Bu çoğu zaman çok sevimli bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep olur.

  • Bebeklerde sinirli hal gözlenebilir.

  • İştahsızlık meme ya da biberon reddi bu dönemlerde yaşanabilir.

Diş çıkarma sürecindeki belirtiler genel olarak 1 hafta kadar sürmektedir. Her dişin çıkmasında aynı belirtiler yaşanmayabilir. Bazı bebeklerde ateş ve ishalde görünmektedir. Bu durum aslında daha çok her şeyi ağzına sokmaktan kaynaklanan mikrop enfeksiyonlar olabilmektedir. Ağrıyı azaltmak için bu dönemde doktorunuzun önerdiği şurupları verebilirsiniz.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0