Kadında İleri Yaş ve Doğurganlık

Kadında İleri Yaş ve Doğurganlık

Doğurganlık oranları yaşa bağlı değişebilmektedir. Ergenlik dönemi sonrasında kadınlar ve erkekler gebeliğe sebep olacak hormonları üretmeye başlamaktadırlar. Kadınlar için üreme yumurtlama ve menstruasyon ile başlar ve menopoz ile sona erer. Kadınlarda yaş ilerledikçe üreme potansiyeli azalır ve menopozdan en az 5 yıl önce tükenmektedir. Tabii bu durumun istisnaları olsa da genel oranlar üreme için yumurta üretiminin sona erdiğini göstermektedir.

Yaşa bağlı gelişen kısırlık yaygınlaşmıştır. Zamanla üretilen yumurta sayısında normal olarak azalma görülmektedir. Bu sebeple de doğurganlık azalmaktadır.

Bir kadının en iyi doğurganlık yılları 20’li yaşlarıdır. Sağlıklı 35 yaşından sonra gebe kalmayı deneyen kadınların her denemesinde başarı oranı %20 ila %25 arasındadır. 45 yaşın üzerinde hamile kalınmaya çalışıldığında bu oran %5 ila %10 arası olarak değişmektedir. Yani ileri yaşlarda hamile kalma oranı her yıl daha fazla düşmektedir.

Ortalama menopoz yaşı 55 ve sonrası olarak düşünüldüğünde 45 li yaşlara kadar hamile kalma şansı hala korunmaktadır.

Erkeklerin sperm sayısında da ilerleyen yaşa bağlı olarak düşüşler görülebilmektedir fakat kadınların ki kadar erken gerçekleşmez. Erkeğin sperm sayısı 60’lı yaşlarına kadar düşüş göstermez ama sperm kalitesi açısından farklılıklar olabilmektedir.

Döllenmede, normal bir yumurtanın 23 kromozomu olmalıdır. Böylece 23 kromozoma sahip bir sperm tarafından döllendiğinde, elde edilen embriyonun toplam 46 kromozomu olacaktır. Bir kadın yaşlandıkça, gittikçe daha fazla yumurtasının çok az veya daha fazla kromozomu bulunmaktadır. Bir döllenme meydana geldiğinde bu durum embriyonun farklı sayıda kromozoma sahip olacağı anlamına gelmektedir. Kromozom sayısındaki bu anormallik çocuklarda Down sendromuna sebep olabilmektedir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ