Kadınlarda Aşırı Tüylenme Nedenleri

Kadınların en sık tercih ettiği epilasyon, tıraş etme ya da ağda kullanarak vücutlarının belirli bölgelerinde oluşan tüylerden kurtulmak ister. Lakin tüylerin traş edilemeyecek bölgelerde olması ise hirsutizm hormonu adı verilen hormon bozukluğundan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Kadınlarda Aşırı Tüylenme Nedenleri

Genellikle dudakların üst kısımlarında, çene kenarlarında, göğüs kafesinin bölgesinde ve göbek çevresinde bu istenmeyen tüyler oluşmaktadır. Lakin burada en önemli nokta ise bireylerin hormonal bir durumları olup olmadığı tespit edildikten sonra bu istenmeyen tüyleri epilasyon yöntemi ile alınmalıdır.

Özellikle erkeklerde olduğu gibi göğüs kafesi, çene kısmında ve dudakların üst kısımlarında oluşan tüylerin sebebi hormonal bozukluklara verilen hirsutizm’den meydana gelmektedir. Bu nedenle kadınların eğer erkeklerde olduğu gibi vücutlarında tüylenme meydana geliyor ise doktor kontolüne gitmeleri çok önemli.

Kadınlarda Aşırı Tüylenme Tedavisi Nasıl Olur?

Kadınların özellikle ciddi tüylenme ile karşı karşıya kaldığında çok ciddiye almalıdır. Aşırı tüylenme ile karşı karşıya kalan kadınların testleri yapıldığında, hormon seviyeleri kontrol edilir. Testler neticesinde hormonlarda herhangi bir problem olması durumunda tedaviye başlanırken, hormonlarda anormal durumlar olmadığı takdirde, çeşitli tüy giderici ilaç, krem ya da epilasyon yardımı ile tüyler giderilir. Hormon seviyelerinde anormal olan durumlarda ise hormonal tedavi uygulamaları yapılarak bu rahatsızlık giderilmeye başlanır. Tedavi sırasında kıl köklerini kesmek zor olduğu için bunun yerine yeni oluşabilecek tüy ve kılların önüne geçilir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0