Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu her iki elin ilk 3 parmağında görülebilen bir hastalık çeşididir. El bileklerin orta kısımlarında yer alan ve 3 parmağa doğru yer alan sinirlerin baskı altında kalması nedeniyle meydana gelen güçsüzlük, ağrı ve uyuşukluk belirtileri ile kendini gösterir.

Karpal Tünel Sendromu

Kalp şeklinde olan ve kalın bir yapıya sahiptir. Sinir ve yüzük parmaklarının yarısını kapsayan, serçe parmağının dış kısmında kalan parmakların hassasiyet duygusu içinde olmasını sağlayan bir görevi bulunur. Sinirin diğer görevi ise baş parmakların hareketlerini kontrol altında tutarak kaslara uyarı göndererek çalışmasını sağlar.

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur?

Farklı hastalıklar ya da anatomik değişikliklerin neden olduğu bilek bölgesine baskı yapılması nedeniyle karpal tünel sendromu görülür. Karpal tünel sendromunun en önemli etkileri arasında sinirlere uygulanmış olan baskı sonucunda o alanda bulunan yapının kan akıntısının sekteye uğraması ve ödem olma durumlarıdır.

Bölgede bulunan basıncın artması sonucunda genetik yatkınlık, tekrarlanan hareketler, obezite ve el bölgesinin bulunduğu bölgelerde hastalıklar gözlemlenebilir. Özellikle hamilelik dönemi ve romatizma bunun en önemli nedenleridir. Karpal tünel sendromu kadınların aksine erkeklerde daha fazla görülebilen bir hastalık türüdür. Hastalığın ilerleme seviyesine bağlı olarak farklı hastalıklar da ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar;

  • Diyabet
  • El bölgesinde meydana gelen travma
  • Tiroid bezi hastalığı
  • Kan basıncı yüksekliği
  • Sıvı retansiyonu
  • Otoimmün hastalıklar(hücrede meydana gelen hastalıklar)

Karpal tünel sendromu tek bir olaya bağlı olarak gelişmez. Gelişimini destekleyecek farklı hastalıklar ve risk faktörlerini bir araya getiren nedenlerin olması gerekir. Kadınların aksine erkeklerde daha fazla görülmesinin en önemli nedeni, kadınlarda bu alanın erkeklere göre daha dar olmasıdır.

Şeker hastalığı da sinirlerin yapılarına zarar vermektedir. BU hastalıklara ek olarak romatoid artrit vb. hastalıklar bölgede bulunan bağ dokusunun iltihaplanmasına etki eder. Buna bağlı olarak karpal tünel sendromunu tetikler. İş makinası kullanıcıları da karpal tünel sendromunu tetikleyen bir etkendir. Uzun süre boyunca bilek kısımlarının yoğun olarak titreşime maruz kalması doğrultusunda sendorm kendini göstermektedir. İş hayatının yanı sıra eğitim hayatının belirli bölümünde elektronik ürünlerin uzun süreli kullanımları da sendromu tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal Tünel sendromunu etkileyen belirtiler, hastalığın etkilenmesine doğrudan ya da dolaylı yoldan etkilenmesine bağlı bir durumdur. El bölgesindeki belirli bir bölümün duyusu ve hareketiyle ilgili görevli olan sinirin baskı altında kalması durumunda bireylerde belirtiler ve bulguları ortaya çıkarabilir. Bu belirtiler ise şu şekildedir;

  • El kaslarında meydana gelen güç kaybı
  • Başparmak, işaret ve orta parmakların bulunduğu bölgede uyuşma, ağrı ve karıncalanma
  • Uyku sırasında şiddetli ağrı
  • El bölgesinden başlayarak kol bölgelerinde doğru ilerleyen ağrı ve ısı artışları

Karpal tünel sendromuna neden olan belirtilerin büyük bir kısmı ilerleyen zamanlarla birlikte gelişim eğilimi içine girer. Uyuşma ve karıncalanma durumlarında dikkat edilecek en enemli konu serçe parmağın bu durumdan etkilenip etkilenmediği. Buna ek olarak parmaklarda elektriksel his belirli zamanlarda kendini gösterebilmektedir.

Bazı bireylerde gece uyku sırasında bilekteki ağrı uyanmalarına neden olabiliyor. Bunun yanı sıra refleks olarak el bölgesini sallama refleksi gözlenmiş ve bu hareket bölgeyi rahatlatmaktadır. Bu gibi durumlar karpal tünel sendromunun belirtilerini ifade etmektedir.

Karpal tünel sendormunun ilerleyen seviyelerde güçsüzlük hissine neden olduğu belirlenmiştir. Nadir durumlarda bireyler ellerinde bulunan nesneleri kasların güçsüz olması sebebiyle ellerinden düşürmektedir. Seğirme durumları da güçsüzlük hissinin dışında kasları doğrudan etkileyen bir durumdur.

Karpal Tünel Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

Hastalıkların tamamında teşhis ve tanı konulabilmesi için ilk olarak hasta bireyin hikâyesi dinlenir. Daha sonra fiziki muayene ve farklı tanı yöntemleri uygulanır. Hasta bireyin hikâyesinin dinlenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu sağlık durumları ve çalışma şartlarıdır. BU durumlar tanı için en önemli etkenler olarak kabul edilir.

Uzmanlar tarafından uygulanan fiziki kontrol sırasında sendromun varlığının saptanması için belirli hareketler ve testler gerekebilir. Genel olarak bu testler KARPAL TÜNEL SENDROMU TESTLERİ olarak adlandırılır. Test sonrasında refleks kontrolü yapılırken sinirlerin etki edip etmediği de bu testler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Testler arasında en dikkat çekeni ise FALEN testi olarak adlandırılır. Fiziki muayene sırasında uygulanan bu test bireylerin el bölgesini birleştirerek 60 saniye boyunca sabit tutmasıdır. Test sırasında bireylerde uyuşma, ağrı ya da karıncalanma durumları ile karşılaşılırsa test sonucunda sendromun bulunduğu teşhisi konulur.

Karpal tünel sendromunun tanısının tam anlamda konulması için EMG işlemi uygulanır. ELEKTROMİYOGRAFİ ismi verilen bu tanı yöntemi bölgede uygulanan kasların uyarı etkisi veren sinirlerin kontrol edilmesini sağlar. Kasların uyarılması sonucunda EMG tarafından algılanarak test sonucuna aktarılır. Bu sonuca göre uzmanlar testin sonucunu yorumlayarak tanıyı koyar.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karpal tünel sendromu tedavisi bireylerin hastalık seviyesi ve şikâyetlerine göre uygulanmaktadır. Erken dönemlerde bu sendrom tespit edilmesi durumunda destek tedaviler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilir. Uzmanlar tarafından öneriler son derece önemli olduğu için öneriler dikkate alınmalıdır. Özellikle öneriler arasında yer alan bilek hareketleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Bireylerin sendrom durumlarına göre uzmanlar tarafından iltihaplanmaların azaltılması amacıyla ilaç ve ağrı kesiciler de reçete edilebilir. Bazı bireylerde iltihaplanmaların giderilmesi amacıyla enjeksiyonlu tedavi yöntemi de uygulanmaktadır.

Karpal tünel sendromunun ileri seviyelerinde ise cerrahi müdahaleler yapılabilir. Bu cerrahi müdahalelerde bilek bölgesinde meydana gelen sinirlerdeki baskılar tespit edilerek müdahale gerçekleştirilir. Bu uygulamalar sinirlerin rahatlatılması için yapılır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0