Katarakt Hastalığı

İnsan vücudunda yaşlanmada en hızlı ilerleyen duyu organı gözdür. Görme duyusunu kısmen ya da tamamen kaybetme ilk olarak yaşa ve dışarıdan gelebilecek fiziksel değişiklilerden oluşabilir.

Katarakt Hastalığı

Bu nedenle pupil ışığının retina üzerine düşen göz bebeğinde küçülme meydana gelir. Göz bebeğinin küçülmesi ışığa karşı refleksi azaltarak loş bir ışık ortamında gözler göme konusunda zorluk çeker. Gözde bulunan mercek esnekliğini kaybetmesi sonucunda yakını görmede de sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bu aşamadan sonra KKS olarak adlandırılan keratokonjonktivitis yani göz kuruluğu başlar. Göz kuruluğu başladıktan sonra gözyaşı azalarak görme bozukluğuna, yanma ve kızarıklığa neden olur. Yaşın ilerlemesi sonucunda gözlerdeki bir diğer sorun ise kataraktır. Katarakta, yaşın ilerlemesi sebebiyle kalınlığı ve ağırlığı değişen lens görme özelliğini kaybederek uyumluluk yeteneği zayıflar. Daha sonra lensin bulunduğu bölgede lif tabakaları çoğalmaya başlar. Oluşan bu tabakalar lens çekirdeğini sıkıştırarak sertleşmesine neden olur. Oluşan sertleşmeler lens üzerinde sarı ve kahverengi lekelere neden olur. Yaşlanmaya bağlı olarak gösterilen bu görme bozukluğu halk arasında en fazla görülen etki kataraktır.

Katarakt Nedir?

Katarakt, yaşa bağlı olarak iki farklı sınıfa ayrılır.

 1. Konjenital Katarakt: Doğuştan gelen bir katarakt çeşididir.
 2. Senil Katarakt: İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve tamamen yaşın verdiği nedenlerden dolayı ortaya çıkan katarakt çeşididir.

Katarakt, gözün iç kısmında bulunan, damar ve sinir bulunmayan mercek üzerinde oluşan bulanıklığın saydamlığını kaybederek sarı ve kahverengi renkte görünen görme bozukluğunu doğrudan etkileyen hastalık türüdür. Katarakt hastalığı gözlerin genellikle birinde görülmektedir. Bazı durumlarda iki gözde de görülse de bir göze daha fazla etki eder. Hastalık bulunmayan gözde mercek ışığın gözün arkasına geçmesine izin verir ve gözün nesneyi net bir şekilde görmesini sağlar. Ancak mercekte oluşan bulanıklık ışığı tam olarak geçiremediği için göz nesne ya da cismi tam göremez ve görüşte zayıflık meydana gelir. Katarakt olan göz tedavi görmez ise bulanıklık daha geniş bir alana yayılarak rutin günlük işleri yapamaz hale getirebilir.

Kataraktın görülme olasılığı %90 ilerleyen yaşlarda meydana gelir. Ancak bazı özel durumlar (göz hastalığı, ilaç kullanma, stres ya da travma ve doğuştan gelen bir hastalık olarak da görülmektedir. Doğuştan gelen katarakt çeşidine konjenital katarakt denir. Bebekte konjenital katarakt var ise zaman geçmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Bebeğin gelişimi tamamlanmadığı için lens implantosyonu yapılamaz.

Katarakt hastalığının belirtileri nelerdir?

Belirtiler yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkmaktadır. Başlangıç seviyesinde herhangi bir belirtiler göstermez. Gözde bulunan bulanıklaşma ilk olarak hastalık bulunan kişide fark edilir ve ilerleyen zamanlarda başkası tarafından fark edilecek seviyeye gelir. En fazla görülen belirtileri ise puslu ya da dumanlı görmesi, görüşte netliğin az olmasıdır. Bazı durumlarda ise net olarak görmek yerine o bölgelerden belirgin lekeler görülür. Katarakt ilerleyen zamanlarda günlük hayatta aktif olarak yaptığımız araba sürme, televizyon izleme, bilgisayar kullanma gibi alanlarda zorluk çekmenize sebep olabilir. Çok nadir durumlarda kişi nesneyi çift olarak da görebilir.

Katarakt hastalığının bazı belirtileri;

 • Yakını ve uzağı görmekte güçlük çekme
 • Işıktan rahatsız olma ve ışığın gözleri kamaştırması
 • Havanın güneşli olduğu zamanlarda görme kaybı
 • Görmede netlik kaybı, bulanık görme
 • Renkleri seçememe, renklerin soluk renkli görme
 • Baş ağrısı ve göz yorulması
 • Gözlük numarasının sık sık yükselmesi
 • Gözlük ihtiyacının ortadan kalkması
 • Gözlük olmadan yakını daha iyi görme
 • Gece görüşünde azalmalar
 • Derinlik hissinin kaybolması

Kataraktın Nedenleri

Gözün mercek kısmında sertleşmeler meydana gelmesi ve buna bağlı olarak göz merceğinde gözle görülecek düzeyde bir katmanın gelmesi. Bu katman sarı ve kahverengi olarak görülür. Gözde oluşan katman nedeniyle ışık gözün içerisini algılayamaz ve bu nedenle net görme ortadan kalkar. Ayrıca ailede katarakt olan bir birey var ise, sağlık sorunlarına, göz ameliyatlarına, genetik bozuklukların ortaya çıkmasına, şeker hastalığı ve uzun süreli ilaç kullanımı göz hastalıklarını meydana getiren etkenler arasındadır.

Katarakt Tedavisi Nasıl Olur?

Alanında uzman doktorlar tarafından hasta dinlenir ve oftalmoskop yardımı ile göz muayenesi yapılır. Oftalmoskop, tedavi eden cerrahın gözün içini detaylı görebilmesini sağlayan yoğun ılık veren cihazdır. Bu cihaz yardımı ile gözün ne durumda olduğu cerrah tarafından belirlenir. Bazı durumlarda, hasta rutin göz kontrolüne geldiğinde muayene sırasında da katarakt fark edilir. Bu müdahaleler sonucunda kontrol edilerek hastaya bilgi verilir. Katarakt tedavisinin tek seçeneği ise cerrahi müdahaledir. Hastanın görme seviyesine ve hastanın şikâyetine göre cerrahi endikasyon yapılır. Ancak katarakt ilk aşamalarda ise gözlük kullanımı ile geçici olarak giderilir. İlerleyen katarakt rahatsızlıklarında cerrahi müdahaleler ile ameliyat tek tedavi yöntemidir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1