Kekemelik ve Tedavi Yöntemleri

Kelime, ses ve hecelerin tekrarlanması ve konuşma sırasında duraklama olması durumuna kekemelik denilmektedir. 2 ile 6 yaş arasında görünmektedir.

Kekemelik ve Tedavi Yöntemleri

Bazı çocuklarda bu durum devam etmez, bazılarında ise yetişkinlik dönemlerinde de devam edebilir. Erken teşhis etmek ve tedaviye yönelik çalışmalar yapmak başarıya ulaşmak için önemlidir.

Kekemelik Nedenleri

  • Ailesinde Kekeme öyküsü olan kişilerde görünme olasılığı daha yüksektir. Kalıtsal özellikler ebeveynlerden çocuklara geçebilmektedir.

  • Çocukluk döneminde geçici olabilmektedir.

  • Travma yaşayan bireylerde kekemelik meydana gelebilmektedir.

Kekemelik Belirtileri Nelerdir?

Cümleye başlamakta zorluk yaşamak, sözcüğü sesler ile uzatmak, hece ve kelimeyi tekrar etmek, kelime içerisinde duraklamalar yaşamak, konuşurken kelimeden kelimeye geçmekte güçlük çekmek, konuşma kaygısı yaşamak, etkili iletişim kuramamak kekemelik belirtileri arasında sayılmaktadır. Kekemeliğe bazı durumlarda mimiklerde eşlik edebilmektedir. Bu mimikler; baş hareketleri, yüzde tik olması, göz kırpmanın hızlanması, dudakların titremesi ya da çenenin titremesi olabilmektedir.

Kekemelik Tedavi Edilebilir mi?

Kekemelik çocukluk döneminde görüldüyse tedaviye ihtiyaç bile duymadan geçebilmektedir. Bazı çocuklarda da yetişkinliğe kadar devam etmektedir. Tedavisi bulunmaktadır. bu tedavi yöntemleri kekemeliği tam olarak geçirmese de iletişimin daha kuvvetlenmesi için yardımcı olmaktadır. Kekemelik tedavilerinin sonrasında konuşma daha akıcı hale gelmekte, iletişim daha etkili olmakta, okul ve iş yerinde problemler yaşanmamakta ve sosyal aktiviteler normal bir şekilde devam edebilmektedir. Tedavi konuş terapileri ile gerçekleşmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0