Kısırlık Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kısırlık Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kısırlık (İnfertilite) üreme sistemiyle alakalı çok önemli bir sağlık sorunudur. Peki, bu sorunla nasıl başa çıkabiliriz? Kısırlığın nedenleri nelerdir? Bebek sahibi olmak isteyen kişilere uygulanacak olan tedavi yöntemleri hangileridir? Detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Kısırlık nedenleri

Kısırlığın pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler, hem kadına hem de erkeğe ait olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda, ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın, kısırlığın nedeni bir türlü bulunamamaktadır.

Erkeklerde kısırlık nedenleri olarak; sperm sayısının az olması, kanalın tıkanık olması, spermin dışarı çıkmaması, çocuklukta ya da ergenlikte geçirilen ateşli hastalıklar, kanser, şeker hastalığı, testosteron eksikliği, stres, aşırı bir şekilde sigara ya da alkol tüketimi gibi pek çok durumu sıralayabiliriz.

Kadınlarda ise; tüplerin tıkanık olması, adet döneminin düzensiz olması, yumurtlama bozuklukları, erken menopoz, miyomlar, tiroid problemleri, aşırı kafein, alkol ve sigara tüketimi, obezite gibi kısırlığın birçok nedenini sayabiliriz.

Kısırlık tedavi yöntemleri

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler, kısırlık tedavi yöntemleri sayesinde gerek kısa süre içerisinde gerekse de belli bir süre sonra, anne baba olma sevincini yaşamaktadır. Bebek hayali kuran çiftlere uygulanan tedavi yöntemleri arasında en yaygın olanları tüp bebek tedavisi ve aşılama tedavisi olduğunu belirtmek isteriz. Ancak kısırlık tedavi yöntemleri öncesinde, bazı durumlarda birtakım cerrahi müdahaleler de yapılmaktadır. Detaylı bir muayenenin ardından alanında uzman doktorlar, konuyla ilgili gerekli tüm bilgileri kolaylıkla vermektedir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ