Klomen Nedir

Klomen, kadınların yumurtalıklarını uyaran bir ilaçtır. Klomen sayesinde uyarılan Yumurtalık daha fazla yumurtlama göstermektedir.

Kadınların kısırlık tedavilerinde kullanılan ilk tedavi yöntemlerinden bir tanesi klomen tedavisidir. Hormon miktarı bu şekilde arttırılarak, Yumurtalık daha düzgün çalışması için teşvik edilmektedir. Aşılama ve tüp bebek tedavilerinde desteklemek amacı ile öncelikle klomen kullanılmaktadır.

Klomen Kullanım Amaçları

Klomen şu amaçlar için kullanılmaktadır.

  1. Hamile kalamayan, infertilite kadınlarda,

  2. Yumurtalık fonksiyonlarının uyarılmasında,

  3. Erken yumurtalık yetmezliği olan hastalarda,

  4. Hipofiz salgı bezinde sıkıntı olan hastalarda,

  5. Polikistik over sendromu yaşayan hastalarda,

  6. Aşılama tedavilerinde ve

  7. Tüp bebek tedavilerinde kullanılmaktadır.

Klomen Nasıl Kullanılır?

Klomen iğne ya da ilaç olarak kullanılabilmektedir. Tüp bebek ve aşılama tedavilerinde genel olarak iğne şeklinde olan klomen tercih edilmektedir. Yumurtalar uyarılarak bir ya da birden fazla yumurtanın büyümesi sağlanır. Bu durumdan sonra çatlatma iğnesi ile büyüyen yumurtalar çatlatılır. Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra aşılama ya da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. İlaç olarak da klomen kullanılmaktadır. Bu ilaçlar 5 gün boyunca alınmaktadır. İlaç sırasında adet kanaması yaşanması durumunda ilaca ara verilmektedir. 5 gün düzenli kullanıldıktan sonra yumurta çatlayabilir. Bu durumda ilişki önerilmektedir. Ya da tedavi yöntemi kullanılacaksa o yöntemler uygulamaktadır. Klomen tedavisine genel olarak adetin 3. Gününde başlanmaktadır. Doktor kontrolünde tedavi uygulanmalıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
7
dislike
1
love
5
funny
0
angry
0
sad
2
wow
5