Kolon Kanseri ve Tedavisi

Kolon kanseri, uzunluğu 1,5 metre olan ve kalın bağırsağın iç kısmında meydana gelen kanserlere denir. Kalın bağırsağın iç kısmında yer alan hücre ve hücre toplulukların kontrolsüz bir biçimde büyümesi ile meydana gelir.

Kolon kanserine neden olan faktörler nelerdir?

  1. Yaş:  Erkek ve kadınlarda görülen bu hastalığa yakalanma yaşı ise 50 ve 60’lı yaşlardır.
  2. Genetik faktör: Daha önce aile bireyleri içerisinde kolon kanseri olan bir birey var ise, genetik olarak diğer aile bireylerinde de bu hastalığa yakalanma riskleri bulunmaktadır. Ayrıca, ailesindeki bir bireyde bu hastalık mevcut ise, kaç yaşında kolon kanserine yakalandığını öğrenip en az 10 yıl öncesinden tedaviye başlaması gerekmektedir. Eğer aile bireyleri içerisinde kolon kanseri olan kimse yok ise 50 yaşına geldiği zaman tedaviye başlaması gerekmektedir.
  3. Polipler: Polip, kalın bağırsağın iç kısmını örten ve içinde bulunan tabakanın anormal bir şekilde büyümesi sonucu kalın bağırsağa çıkıntı oluşturmasına denir. İyi huylu tümör grubunda olan polipler, ilerleyen zamanlarda kansere dönüşmektedir. Bu nedenle poliplerin kalın bağırsaktan çıkartılması ve daha sonra düzenli bir şekilde tedaviye devam edilmesi gerekmektedir.
  4. Sağlıksız yaşam: Lifi düşük besin tüken, alkol sigara vb. alışkanlıkları, şeker hastalığı, düzensiz bir hayat sürme ve hareketsiz kalma kolon kanseri riskini artırmaktadır.

 

 

Kolon Kanseri Tedavisi

 

  • Invazlv cerrahi yöntemi: Kolektomi adı verilen kolonun belli bir alanının kesilerek alınmasıdır. Bu yöntem en fazla işe yarayan radikal bir yöntemdir.
  • Torbaya dışkılama: Hastanın kolonunun alındığı durumlarda bu tedavi tercih edilmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
5
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1