Köpek Memesi Hastalığı

Köpek memesi hastalığı, deri altında bulunan küçük şişliklerin oluşmasına neden olan bir deri hastalığıdır. Oluşan bu şişlikler genellikle ter bezlerinin fazla olduğu alanlar olan kasıklarda, kol altlarında, meme ve anüs bölgelerinde sıklıkla görülmektedir.

Köpek Memesi Hastalığı

Çocuklarda ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan bu hastalık az kişi tarafından bilinir ve sosyal hayatı direkt olarak etkilemektedir. Deri altında oluşan bu şişkinlikler belirli bir süre sonra yaraya dönüşerek patlaması sonucunda rahatsız edici bir kokuya yol açar. Oluşan bu koku sebebiyle ciddi rahatsızlıklar duyan kişiler sosyal hayatını olumsuz etkiler.

Köpek Memesinin Sebepleri Nelerdir?

Köpek memesi hastalığının neden ortaya çıktığı hakkında kesin bir bilgi bulunmasa da deri altında oluşan şişlikler kıl diplerinin tıkanmasına ve tıkanmalar neticesinde iltihaplanmalara yol açar. İltihaplar belirli bir süre patlama sonrasında şişlik içerisinde bulunan sıvı ve bununla beraber rahatsız edici kokular meydana gelir. Bazı araştırmalara göre sigara kullanımı ve gazla kilo bu hastalığın en belirgin özellikleri arasında yer alır. Metabolik sendromun bu hastalığın oluşmasında etkili rol oynadığı yapılan araştırmalarda yer almıştır.

İlk olarak ergenlik yaşındaki çocuklarda ortaya çıkmış olsa da ilerleyen yaşlarda da görülmüştür. Ergenlik öncesinde ve menopoz sonrasında bu hastalığın görülme riski yok denecek kadar azdır. Bu nedenle hastalığın gelişiminde hormonların doğrudan etkili olduğu düşünülmektedir.

Başka bir sindirim sistemi hastalığı olan Crohn hastalığında da aynı hastalığın görüldüğüne dair araştırmalar mevcut, lakin bu vakalar çok nadir görülmüştür. Aile bireyinde bu hastalık görülmüş ise diğer aile bireylerinde de görülme riski büyük oranda vardır. Bu hastalığın kişisel temizlik ile ilgili alakası bulunmamaktadır. Bu hastalık ayrıca enfeksiyona bağlı hastalık olmasa da, oluşabilecek enfeksiyonlara karsı vücudu korunmasız hale getirebilmektedir. Bu nedenle vücudu korumasız kılarak enfeksiyon hastalıklarına yol açma riski bulunur. Köpek maması hastalığı kişiden kişiye bulaşma riski bulunmaz ve bulaşıcı hiçbir özelliği bulunmamaktadır.

Köpek Memesi Hastalığının Belirtileri?

Bu hastalık, vücudun farklı bölgelerinde birden fazla görünmektedir. Genellikle kol altı bölgelerinde, kasık bölgesi, genital alanda ve meme altlarında sıklıkla görülmektedir. Hastalık farklı aşamalarda belirtiler gösteriyor olsa da genellikle deri altında küçük şişlikler meydana getirerek iltihaplanmalara neden olur. Zaman ilerledikçe küçük şişlikler büyür ve patlama meydana gelir. Patladıktan sonra sıvı ve rahatsız edici kokuların yanı sıra o bölgedeki dokulara zarar verir. Şişliklerin olduğu bölgelerde genellikle çöküntüler ve siyah noktalar meydana getirerek o bölgedeki gözenekleri tıkayabilir.

İlk ortaya çıkan küçük şişlikler, belirli bir süre aynı şişlik seviyesini korur. Şişlikler eğer bu aşamada tedavi edilmez ise şişlikler apselere dönüşerek patlayarak sıvı ve koku yayar. Oluşan bu küçük şişlikler patladıktan sonra sıvı sayesinde bölgeye yayılarak uzun süre koku ve sıvı akmasına devam eder.

Köpek Memesi Hastalığı Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Oluşan koku sebebi ve süregelen sıvının verdiği etkiler nedeniyle hasta olan kişinin sosyal hayatında rahatsızlık duyar ve bu kişi psikolojik anlamda rahatsızlık duyar. Bu nedenle hastalık ortaya çıktığı ilk andan itibaren tedavi aşamasına başlaması hasta için çok etkili bir yöntem olacaktır. Tedavi aşamasında cerrahi müdahale, ilaçlar ve yaşam tarzında değişiklikler aynı anda yürütülebilmektedir. Ayrıca tedavi yöntemi hastanın yaşına, hastalığın hangi durumda olduğuna ve yaşam şartlarındaki koşullara göre değişiklik gösterir. Bu hastalığın tekrar edici özelliği ve ömür boyunca sürebilecek bir hastalık olacağını da hatırlatalım.

  1. İlaç Tedavi yöntemi: Hastalığın ilk aşamalarında ilaç tedavisinde antibiyotik kremler en etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Kullanılan antibiyotik kremler oluşabilecek enfeksiyonları önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Hasta duş aldıktan sonra hastalığın oluşan bölgesinin antiseptik solüsyonlarla tedavi edilmesi gerekir.

Ancak hastalık ilk aşamadan daha fazla ileri seviyede ise ağız yolu ile ilaç almak zorundadır. Bu ilaçlar arasında sistemik antibiyotikler, hormon ilaçları ve A vitamini yer almaktadır. Hastalığın oluşturduğu bölgelerde ağrılar meydana geliyor ise doktor tavsiyesi üzerine ağrı kesiciler de kullanılabilir.

  1. Cerrahi Müdahale yöntemi: Bu tedavi yönteminde ise hastanın bütün ilaç tedavisine olumsuz tepki vermesi sonucunda başlanır. Bu yöntem özellikle hastanın sosyal hayatının çok ciddi seviyede etki ettiği için cerrahi müdahale başlar. Bu tedavi yönteminde ise hastalığın olduğu bölgedeki tüneller açılarak şişkinliklerin cerrahi müdahale ile boşaltılması sağlanır. Bölge eğer ileri seviyeye gelmiş ise bölgenin olduğu cilt dokusu ameliyat yapılarak alınır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1