Koronavirüs Nedir

Coronavirüs dünyayı etkisi altına alan bir virüsü ifade etmektedir. Covid-19 olarak isimlendirilen virüs ilk kez 1960’ta karşılaşılmıştır.

Koronavirüs Nedir

Hastalığın tespiti geçmişe dayansa da salgın haline gelmesi Aralık 2015’te Çin’in Wuhan bölgesinde gerçekleşmektedir. Corona virüs yakın geçmişte görülmüş olan salgınlar olan SARS ve MERS ile aynı kategori içerisinde bulunmaktadır. Corona virüs ölümcül bir salgın olarak görülse de üç farklı aşamada seyretmektedir. Hafif, orta veya ağır olmak üzere dereceleri bulunan soğuk algınlıklarına benzer özellikleri bulunan hastalık hayvanlardan insanlara sıçrayabilmektedir. Corana virüs bu süreçte mutasyona uğramakta ve insanlar arasında da bulaşabilmektedir. Görüntüsü grip ve soğuk algınlığıyla benzerlik gösterse de ölüme varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre virüsün bulaşmış olduğu hastaların %80’lik kısmı özel tedavilere gerek kalmaksızın iyileşebilmektedir. Örgüt tarafından yayınlanan diğer verilere göre hastalığın bulaştığı her altı kişinin birisinde ciddi ölçülere varırken solunum güçlüklerinin oluşmasına neden olmaktadır. Ölüm riski hastalığın bulaşmış olduğu kişilerde %2 düzeyindeyken kritik olarak değerlendirilen ölçülerde olması %5 seviyesinde olmaktadır. Hastalığa ilişkin enfeksiyonun görüldüğü kişilerde hiçbir enfeksiyonun bulunduğu sağlıklı bir bireye bulaşması sadece %1 seviyesinde olmaktadır. Corona virüsün görüldüğü bir kişinin iyileşmesi 2 ila 6 hafta arasında değişmektedir. Hastalık kendisini ateş yüksekliği, halsizlik, kuru öksürük, boğaz ve vücutta ağrı, burun akıntısı, solunum güçlüğü, ishal ve kusma gibi belirtiler göstermektedir. Hastalığa ilişkin belirtilerin hepsi görülebildiği gibi hiçbiri görülmeyebilmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1