Legs Sendromu

Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu), hem kadın hem de erkeklerde sıklıkla görülebilen bir hastalık türüdür.

Legs Sendromu

Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) hastası olan birey, bu hastalığın tam tarifini yapamasa da genellikle bacak, ayak ve kol bölgelerinde kaşıntı, ağrı, ürperme ve yanma hisleri belirtilerini göstermektedir. Ayrıca bu huzursuz bacak sendromu, kaslarda oluşan kramp ve uyuşmayla sık sık karıştırılmaktadır. Bu nedenle hastalığın tanısının çok geç konulmasına ve tedavinin gecikmesine neden olabilmektedir.

Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) Belirtileri

 • Ayak ve bacak bölgesinde huzursuzluk hissinin olması

 • Huzursuzluk hissinin neden olduğu süregelen hareket etme isteği

 • Özellikle geceleri meydana gelen ağrı ve rahatsızlık hissiyatı

 • Bacak ve ayak bölgesinde istemsizce hareket etmesi (seğirmesi)Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) Nedenleri

Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) genellikle nedenleri bilinmese de ortaya çıkabilmektedir. Ancak hastalığın ortaya çıktığı andan itibaren bazı etkenler kendini göstermeye başlar. Bu etkenler ise;

 • Genetik yatkınlık

 • Hamilelik

 • Demir eksikliğinin olması ve buna

 • Aşırı alkol tüketimi

 • Dopamin düzeyinde dengesizlik ya da bozuklukLegs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) Teşhisi

Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) teşhisi konulması için ilk yapılması gereken hasta olan kişinin hikâyesini ve ailesinde bu hastalığın bulunup bulunmasının öğrenilmesi gerekir. Eğer hasta olan kişi bu hastalıktan şüphe duyuyor ise gerekli olan fiziksel ve nörolojik muayene kontrollerine girmesi gerekmektedir. Teşhisin konulması amacıyla alanından uzman doktorlar tarafından muayene edilmesi çok önemlidir. Teşhisin konulması için doktorunuz sizlerden kan tahlili ve elektrofizyolojik testler isteyebilir. Eğer yapılan testler sonucunda Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) mevcut ise tedavi sürecinin yapılması için titizlikle çalışmalara başlanır.

Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) çeşitleri Nelerdir?

 1. İdyopatik Huzursuz Bacak Sendromu: Bu hastalık çeşidinin nedeni tam olarak bilinmese de genetik kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

 2. Sekonder Kusursuz Bacak Sendromu: Hastada bulunan başka bir rahatsızlıktan kaynaklı olarak ortaya çıkması durumudur. Bu hastalıklar ise ‘böbrek hastalığı, Parkinson, gebelik, vitamin ya da mineral eksikliği, anemi ya da bazı romatizma’ hastalıklarından bir tanesidir.

Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) Tedavi Yöntemleri

Legs Sendromu (Huzursuz Bacak Sendromu) tedavisinde ilk olarak hastalığın çeşidinin net olarak bilinmesi gerekir. Eğer bu hastalığa neden olan anemi ya da vitamin eksikliğiyse, ihtiyaç duyulan vitamin takviyesi yapılarak bu hastalığın tedavisine başlanır. Bunların dışında soğuk ve sıcak kompres uygulaması, ilaç tedavisi ya da egzersizlerden yararlanılmaktadır. Ayrıca beslenme bu hastalıkta en önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Bu nedenle hastalıkta kafein gibi hastalığı doğrudan etkileyen etkenler mevcut ise diyet yardımıyla bunlar kontrol altına alınır. Bunların haricinde yoğun stres, sigara kullanımı ve uzun süre hareketsiz şekilde beklemekten kaçınmalısınız.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0