Lohusalık Dönemi

Doğum yapan kadınların doğumdan sonraki dönemlerine lohusalık adı verilmektedir.

Halk arasında lohusa dönemi denilse de bilimsel olarak ismi Postpartum ya da Puerperiyum olmaktadır. Doğum sonrasında, annenin vücudu hamilelik öncesi durumuna dönmeye başlar. Bu süreç de lohusalık sürecidir. Genel olarak 40 gün olarak bilinmektedir. Fakat bu süreci daha uzun geçirenlerde bulunmaktadır. Lohusalık döneminde anne de şu değişimler yaşanmaktadır.

  • Hamilelik döneminde rahim bebek sayılmadığında yaklaşık 1 kilogram yani 1000 gram gelmektedir. Doğumdan sonra lohusalık döneminde rahim 50 ya da 100 gram ağırlığına düşmektedir.

  • Ağırlığı gibi rahmin boyutu da bu süreçte küçülmektedir. Bu nedenle de kanamalar meydana gelmektedir.

  • Doğum süreci bitmiş olsa da kasılmalar bir süre devam etmektedir. Bu nedenle ciddi miktarda kanamalar görünmektedir. Yenilendikçe ve iyileştikçe bu kanamaların miktarı azalmaktadır. Genel olarak 6 hafta sonra da bitmektedir. Bu durum kadından kadına farklılık gösterir. Bazı durumlarda kanamalar daha az, bazı durumlarda ise daha fazla sürmektedir.

  • Lohusa döneminde yumurtalıklar da yavaş yavaş eski haline dönecektir. Emzirip emzirmemeye göre bu durum da farklılıklar yaşanabilmektedir. Emziren annelerin yumurtalıkları doğumdan 1 ay sonra eski haline dönmektedir. Anne emzirmeye devam eder ise adet döngüsünün eski haline geri dönmesi yaklaşık 36 haftayı bulmaktadır.

  • Anne sütü salgılanması sebebi ile göğüslerde büyük değişimler yaşanmaktadır. Prolaktin hormonu ile süt üretimi olmaktadır. Emzirmeyen annelerin prolaktin seviyesi 2 ya da 3 hafta içerisinde azalmaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0