Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir?

Maymun çiçeği hastalığı, maymun çiçeği virüsü ve enfeksiyonun meydana getirdiği bir hastalık türüdür. Maymun çiçeği hastalığı, çiçek hastalıklarını da gerçekleştirmiş olan variola virüsüyle aynı ailenin bir üyesidir.

Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir?

Maymun çiçeği hastalığının belirtileri de çiçek hastalığında olduğu gibi semptomlarda benzerlik gösterse de çiçek hastalığı ile karşılaştırıldığında daha hafifi olsa da nadir durumlarda ölümcül olabilmektedir.

Maymun çiçeği virüsü aslında bir hastalık olarak kabul edilmez. Maymun çiçeği hastalığı 1958 yılında keşfedilmiş olsa da ilk olarak Afrika ülkesi olan Kongo Demokratik Cumhuriyetinde ortaya çıkmıştır. Bu durum Afrika kıtasında yaşamını sürdüren insanlar ve hayvanlar aracılığıyla farklı kıtalarda da kendini göstermektedir.

Maymun Çiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Maymun Çiçeği hastalığının belirtileri şu şekildedir;

 • Bitkinlik
 • Titreme
 • Yüksek ateş
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Sırt ve kas bölgesinde ağrı
 • Lenflerde şişmiş düğümler
 • Solunum yollarında meydana gelen öksürük, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı

Bireylerde meydana gelen döküntü durumları da gözlemlenmektedir. Ancak döküntü iyileşme sürecini tamamlamadan önce farklı aşamalardan geçer. Kabarık ya da sivilce halinde de görülebilen bu durum kaşıntı ve ağrıya neden olabilmektedir. Maymun çiçeği hastalığında belirtilerin tamamını değil yalnızca bir ya da bir kaçını görmeniz mümkündür. Bazı durumlarda bireylerde kızarıklık belirtileri gözlemlendikten sonra belirtiler kendini göstermeye başlayabilir.

Belirtiler bireylerde değişiklik gösterse de kızarıklık ve döküntü durumları en fazla görülen belirtiler arasında yer alır. Maymun çiçeği belirtileri hastalığa yakalandıktan 15 gün sonrasında kendini göstermeye başlar. Grip benzeri belirtiler bulunuyor ise 1 ile 5 gün arasında kızarıklıklar gözle görülebilecek seviyeye gelmiş olur. Maymun çiçeği hastalığının yayılım süreci ise semptomların görülmesinden itibaren başlar ve döküntüler yerini yeni cilt tabakası kaplayana kadar devam edebilir. Maymun çiçeği hastalığı genellikle 2 ile 4 hafta arasında değişiklik gösteren bir virüs çeşididir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu maymun çiçeği belirtilerinin görülmesinden itibaren anormal durumla karşılaşmamak için enfeksiyon hastalıkları doktoruna görünmekte fayda var.

Maymun Çiçeği Hastalığı Nasıl Yayılır?

Maymun çiçeği hastalığı genellikle cilt ile temas edilmesiyle yayılırken diğer yayılım şekilleri ise şu şekildedir;

 • Maymun çiçeği hastalığına yakalanmış olan bir bireyin cildinde döküntü, vücuttan atılmış olan sıvı ve kabuklanmalarla temas etme durumları
 • Hastalık bulunan bir bireyin kullanmış olduğu kumaşlar ile doğrudan temas etme
 • Üst solunum yoluyla doğrudan temasta bulunma
 • Uzun süren yüz yüze temas durumları
 • Öpüşme, sarılma, masaj ya da tokalaşma durumları

Maymun Çiçeği Hastalığı Öldürücü Mü?

Geçmişten günümüze kadar maymun çiçeği hastalığına yakalanmış olan insanların yaklaşık olarak %5’i ölümü ile sonuçlanmıştır. Ancak hayatını kaybeden insanların büyük bir kısmı küçük yaşta olan ve sekonder hastalık gruplarından bir ya da birden fazla hasatlığı olanlar. Maymun çiçeği beyinde meydana getirdiği enfeksiyonlar nedeniyle komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Maymun Çiçeği Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Maymun çiçeği hastalığı insanlara genellikle hayvanlar tarafından ısırılma ya da çizilme suretiyle bulaşmaktadır. Bunların dışında enfekte olmuş bir hayvanın et ya da sütünü tüketme durumlarında da maymun çiçeği hastalığı bulaşmaktadır. Maymun çiçeği hastalığına yakalanmış olan bir birey, cildinde meydana gelmiş olan döküntülerin tamamı yok olana ve yeni cilt tabakası oluşumunu tamamlayana kadar hastalığını başka bireylere bulaştırabilmektedir. Maymun çiçeği hastalığı 2 ile 4 hafta süren bir virüs çeşididir.

Maymun çiçeği hastalığına yakalanmış olan birey, üst solunum yolunda meydana gelen salgılar ile hastalığı yayabilmektedir. Maymun çiçeği hastalığının tedavisi olmasa da uygulanan semptomatik tedavi yöntemleri sayesinde hasta bireyin hastalık durumu incelenerek ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılarak destek olunmaktadır.

Maymun Çiçeği Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

 • Maymun çiçeği hastalığına yakalanmış olan bireylerle temas etmeyin
 • Maymun çiçeği hastalığı olan bireylerin derisinden dökülmüş olan kabuklarla temas etmeyin
 • Maymun çiçeği bulunan bir bireyle sarılma ya da öpüşme gibi temaslardan uzak durun
 • Maymun çiçeği olan bireyin kullanmış olduğu kişisel ya da kumaş ürünleriyle temas etmeyin
 • Besin tüketirken kullanmış olduğu tabak ya da bardak gibi ürünleri kullanmayın
 • Yatmış olduğu yatak, çarşaf, havlu ya da kıyafetleri ile temas etmeyin
 • Yemek öncesinde temasta bulunmadan önce alkol oranı yüksek olan dezenfekten ya da sabun gibi ürünler ile temizleyin

Maymun Çiçeği Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Maymun çiçeği hastalığının kanıtlanmış ve uygulanmış bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak çiçek hastalığıyla büyük benzerlik göstermesi nedeniyle antiviral tedavi yöntemleri kullanılarak hasta bireye destek olmak mümkündür. Maymun çiçeği hastalığı günümüzde yeni kendini göstermiş olsa da vücutta meydana gelen değişikliklerin takip edilmesi gereklidir. Anormal durumlar olması durumunda doktora geç kalmadan gidilmesi gerekmektedir.

Maymun Çiçeği Hastalığına Yakalanma Durumunda Ne Yapılmalı?

Maymun çiçeğine yakalanmış olan birey ya da hayvan ile temas eden bir kişinin en az 20 gün boyunca sağlık durumlarının izlenmesi gerekmektedir. Bireyde farklı bir semptom durumlarının olmaması durumunda yaşamında devam edebilir. 3 haftalık süre içinde bireyler hiçbir şekilde organ, anne sütü, hücre ya da doku bağışında bulunamaz.

Maymun çiçeği hastalığına yakalanan bireyin izlemesi gereken adımlar ise şöyledir;

 • Gün içinde en az iki kez ateş ölçün
 • Titreme, lenf düğümlerinde şişkinlik, yüksek ateş ya da döküntü durumları olması durumunda bireyler kendilerini izole etmeli. Daha sonra sağlık kurumlarına başvuruda bulunmalıdır.

Lenf bezlerinde şişkinlik ve titreme mevcut, döküntü ve ateş yok ise 1 gün boyunca bireyler kendini izole etmelidir. 1 günlük süre içinde yüksek ateş durumlarında sağlık kurumlarına başvurulmalıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
1
sad
0
wow
0