Mide Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Mide kanseri, erkeklerde en fazla görülen akciğer kanseri ve kadınlarda en fazla görülen meme kanserinden sonra en fazla karşılaşılan kanser türüdür.

Mide Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Genellikle sosyoekonomik, cinsiyet ve genetik faktörlere doğrudan bağlı ve çevresel faktörler, beslenme alışkanlıklarındaki düzensizlik nedeniyle gelişen gastrit, mide kanserinin ortaya çıkmasına sebep olan etkilerden bazılarıdır. Hastalığın belirtileri arasında hücrelerin bölgedeki yerleşimi ve kanserin hangi evrede olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Bireylerde şikayetler genellikle ilerleyen dönemlerde ortaya çıkması sebebiyle hastalığın erken dönemlerde teşhis edile bilinmesi için semptomların bilinmesi oldukça önemlidir.

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 • Mide kanserinin ortaya çıkmaya başladığı dönemlerden itibaren beslenme alışkanlıklarının düzeni bozulur ve hızlı bir şekilde kilo kaybı vermeye başlanır

 • Birden iştah kaybı mide kanserinin en belirgin belirtileri arasındandır.

 • Eğer kanser oluşmaya başladıysa midenin en üst kısımlarında mevcut ise besinler tüketilirken yutmakta zorluk ya da yeme esnasında takılma ve yutarken oldukça zorlanmalar meydana gelir.

 • Midede şişkinlik, doygunluk hissi, yemek borusunda süre gelen yanmalar, sürekli hale gelen geğirtiler

 • Eğer kanserin yerleşim yeri alt bölgelerde ise sürekli bulantı ve kusma görülür

 • Kanserin ileri evrelerinde ise dışkıda kanama ya da kusma esnasında kan meydana gelir.

Yukarıda listelenen belirtiler kesin tanı konmak için yeterli olmayacağı için ilk olarak fiziki muayene bulguları ve farklı tetkikler yapılarak kesin tanı konması gerekir.

Mide Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi mide kanseri nedenlerinin kesin bir bilgi vermek mümkün değil. Lakin hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan etkenler ve farklı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Erken yaşlardan itibaren karbonhitrat içeren besinlerin tüketilmiş olması ya da tüketilmeye devam edilmesi

 • Şok haline getirilmiş yiyecekler, tütsülenmiş, kurutulmuş balıkların tüketilmesi ya da oldukça tuzlu yemek

 • Nitrat ve nitrit içeren besinlerin tüketilmesi

 • C vitamini, E Vitamini ve Beta-karotenin yetersiz seviyelerde olması

 • Sigara içmek

 • Yaşlılıkla birlikte aile bireylerinde mide kanserinin görülmesi ve genetik faktörler

Mide Kanseri Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Mide kanserinin tedavi yöntemleri arasında midenin alınması olarak bilinen gastrektomi ismi verilen cerrahi bir operasyon tedavisidir. Cerrahi müdahale ile midenin farklı bölgelerinde bulunan tümör dokuları, eğer yayılma eğilimi mevcut ise lenf bezleri çıkarılır. Midenin tamamının çıkarılmasına total gastrektomi, %80’inin çıkarılması işlemine subtotal gastrektomi ismi verilmektedir. Yapılacak olan cerrahi tedavi yöntemi, hastanın sağlık durumu, yaşı, hastalığın yayılım gösterip göstermediği ve hastanın hangi evrede olduğu etkenlere göre değişiklik gösterir. Bazı istisna durumlarda ise cerrahi müdahale yapılmadan önce belirli bir süre kemoterapi tedavisi uygulanabilir. Kemoterapi tedavisiyle lokal yayılım gösteren kanser hastalıklarında oldukça etkili ve sonuç veren tedavi olduğunu belirtelim.

Mide kanserinin tedavi işlemleri sırasında en önemli nokta ise hastanın beslenme tercihinin gözden geçirilerek en uygun beslenme programının hazırlanmasıdır. Ameliyattan sonra doygunluk hissi normale göre daha erken olacağı için yeterli kalori almasına engel olur. Bu nedenle ameliyat tedavisinde sonra hasta sık sık beslenmelidir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0