Misophonia Nedir

Günümüzde oldukça artış gösteren misophonia hastalığı, kulak hassasiyeti yüksek olan bireylerde daha fazla görülmektedir. Dünya üzerinde her 100 kişinin 20’sinde bu hastalık görülmektedir. Bu hastalığa genellikle 9 ile 13 yaş aralığında ve az konuşan insanlar arasında rastlanmıştır.

Misophonia Nedir?

Tanımı oldukça basit olan misophoia; gündelik işlerin çıkardığı her türlü sesten “diş fırçalamak, televizyon sesi, yemek yaparken bıçağın çıkardığı ses, duş alırken su sesi vb.” rahatsız olan kişilere konulan hastalık tanımıdır. Ayrıca bu seslerden çok fazla etkilenen bazı bireyler öfkelendiği görülmektedir. Bunu takiben misophona hastaları süregelen bir yoğun kaygı kaybı içerisine girmektedir. Bu nedenle bu seslerden oldukça etkilenen ve rahatsız olan misophonia hastaları kendilerini toplumun dışına iterek kendilerini yalnızlaştırarak psikolojik olarak da rahatsızlık duymaktadır.

Misophonia Belirtileri Nelerdir?

  • Bebeklerin sesinden nefret etme
  • Çekirdek, kuruyemiş, cips, patlamış mısır gibi ürünler tüketilirken çıkarılan sesten rahatsız olma
  • Günlük hayatta olağan olan sesler ‘araba sesi, korna sesi, saat alarmı’ seslerden nefret etme
  • Günlük hayatın içerisinde olan herhangi bir bölgede bir nesneye vurulmasından rahatsız olma

Misophonia hastalığının nedeni nedir?

İlk olarak misophonia hastalığının duyma konusunda bir rahatsızlığı ortaya atılmış olsa da ilerleyen zamanlarla birlikte bu durumun psikolojik semptomlardan dolayı olduğu ortaya çıkmıştır. Bireyin sosyal ve çevresel hayatını oldukça etkileyen bu hastalığın ortaya çıkması ergenlik dönemine denk gelse de hastalığın tanısını konması ise 30’lu yaşları bulmaktadır. Bireyler bu seslerden dolayı tedavi görmek yerine kendi içinde halletmeye çalışmaktadır.

Misophonia Tedavisi Nedir?

Bu hastalığın tedavisi günümüzde bulunmuş olmasa da hasta ilk olarak psikolojik destek almasında fayda vardır. İlk olarak rahatsızlık duyduğu bu seslere neden olan etkenler araştırılmalı ve çevresi, ailesi tarafından iletişim kurularak destek olunması gerekmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0