Ovulasyon Testi

Bir anne adayının hamile kalabilmesi için yapabileceği en önemli testlerden bir tanesi de ovulasyon testidir. Ovulasyon testi sonrasında hamile kalıp kalamayacağı rahatlıkla öğrenilebilir.

Ovulasyon Testi

Ovulasyon testi, kadınların doğurgan olma özelliklerinin olup olmadığının anlaşılacağı bir testtir. Hamilelik konusunda en önemli parametleri bu test içinde bulmak mümkündür. Ovulasyon testi aynı zaman da hamile kalma durumlarını büyük oranlarda artırırken, hamile kalma durumlarını da doğru şekilde ele alan bir test olarak tanımlanmaktadır.

Ovulasyon Testi Nedir?

Bir kadının hamile kalıp kalmama durumunu öğrenebileceğini ortaya çıkaran teste ovulasyon ismi verilmektedir. Özellikle adet düzensizliğinin ve hormonal sorunları ile karşılaşan kadınların doktor kontrollerinde bu testi yaparak hamile kalma durumlarını öğrenebilmektedir. Alanında uzman doktorlar kontrolü altında planlanan bu testler, üstünde gerçekleştirilen öneri ve yöntemler sayesinde bir anne adayının hamile kalma durumunun öğrenebildiği net şekilde ortaya koyulmaktadır.

Ovulasyon testi, anne adayının vücudunda bulunan LH hormonu oranlarının belirlenmesi manasını taşımaktadır. LH hormonu özellikle yumurtaların gelişmesini destekleyen hormondur. BU dönem sürecinde gelişim gözlemlenmektedir. Anne adaylarının vücutlarında LH hormonu salgılanmaya başladığından beri doktorlar tarafından kontrol edilmektedir. Kontroller sırasında bireyin hamile kalıp kalamayacağı konusunda detaylı incelenmeler gerçekleştirilir.

Ovulasyon Nasıl Yapılır?

Anne adayları hamile olmak amacıyla ovulasyon testleri yaparlar. Haftada ortalama 2-3 kez cinsel birliktelik içinde olan çiftlerde anne adaylarının bu testleri yaptırmasına gerek duyulmaz. Ovulasyon testi cinsel birlikteliğin düzenli olmadığı çiftlerde, doktorların kontrolleri esnasında uygulanan test olarak tanımlanır.

Hamile kalmak isteyen anne adaylarının idrarları üstüne yapılan ovulasyon testidir. Bu test aynı zaman da evde yapılabilen hamilelik testi ile büyük benzerlik göstermektedir. Kadınların idrarlarını uyguladı testle birlikte çizgi görünüyor ise bireylerin hamilelik dönemleri içinde olduğu anlaşılmaktadır. Ancak gerçekleştirilen test sonucunda çizgi bulunmuyorsa, kadınların hamilelik dönemlerinde olmadığı anlaşılmaktadır.

Ovulasyon Testi Nerede Yapılır?

Ovulasyon testi doktor kontrolünde yapılabileceği gibi aynı zaman da evde yapılabilecek bir testtir.

  • Ovulasyon testi üstünde yer alan alana damla şeklinde idrar damlatılması sayesinde ovulasyon testi gerçekleştirilir.
  • İdrar uygulanması sonucunda test çubuğunu 5 dakika bekledikten sonra yumurtlamanın durumları hakkında bilgi alınır. Eğer test çubuğunda bir ya da iki çizgi bulunuyorsa yumurtlama oluşumu gerçekleşmiş demektir.

Ovulasyon test çubuğunda çift çizgi mevcut ise bireyin korumasız olarak cinsel birliktelik gerçekleştiği görülür ve hamile kalma durumu olumlu olarak sonuçlanmaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1