Pamukçuk Nedir

Pamukçuk Nedir

Pamukçuk; bebeklerde yaygın olarak görülen ağızda veya dil üzerinde beyaz tabakalar halinde oluşan, bir mantar enfeksiyonu hastalığıdır. Bebeklerin cildinde, ağzında ya da bağırsak florasında yaşayıp, herhangi bir durumdan dolayı vücuttaki dengenin bozulmasıyla mantarın artığı görülür. Pamukçuğa sebep olan bu mantarın adı Candida Albicans’dır. Bağışıklık sisteminin düşüklüğünden faydalanan bu mantarın, bebeklerde neden daha sık görüldüğünün açıklamasıdır. Bebeklerin bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemesi bebeklerde görülmesini arttırmaktadır. Antibiyotik kullanımı, biberon veya emziklerin uygun şekilde dezenfekte edilememesi pamukçuk oluşumuna sebep faktörlerdendir. 

 

Pamukçuk ile süt lekesi birbirine karıştırılmaktadır. Bunu ayırt edebilmenin birkaç yolu vardır. Birincisi; süt daha kolay silinirken, pamukçuk silinse de yok olmaz. İkincisi ise hafif ıslak bir bezle bebeğin ağzının silinmesidir. Silindikten sonra beyaz lekelerin altından yaraya benzer kızarıklıklar görülüyorsa bebekte pamukçuk vardır. 

  Bebeğin huzursuzluk hissetmesi, biberon veya memeyi almak istememesi, ağzının içine süt değdiği zaman ağlaması, yutkunma güçlüğü yaşaması, ağızda oluşan kötü tat pamukçuk belirtilerindendir. Bebeklerde pamukçuk nedeniyle emmeyi reddetmek görülebilir. Beslenmesiyle alakalı sorun yaşayan bebekte iştahsızlık ve kilo kaybı sorunlar yaratmaktadır. Prematüre doğan bebeklerde pamukçuğa daha sık rastlanmaktadır. 

  Bebeklerde pamukçuğun önlenebilmesi için basit fakat etkili yöntemler vardır. Bunlar; 

*Anne sütü ile beslenen bebeklerde, annenin emzirme öncesi el hijyenine dikkat etmesi, el yıkama kuralına uygun olarak ellerini yıkaması gerekmektedir. 

*Ellerin hijyeni kadar önemli olan diğer bir konu göğsün hijyenidir. Günde bir kez yıkanmalı, emzirme öncesi mutlaka silinmelidir. 

*Bebeğin emmesi bittikten sonra birkaç damla sütün meme ucuna sürülmesi, göğüsteki floranın dengesini bulmasını sağlar. 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ