Pankreas Kanseri Nedir

Pankreas, karın en arka kısmında bulunan ve ortalama 15 cm uzunluğunda olan mide, kalın bağırsak ve onikiparmak bağırsağıyla aynı bölgede olan vücutta en önemli görevleri bulunan ve en önemli organdır.

Pankreas Kanseri Nedir

Pankreas, tükettiğimiz bütün besinlerin sindirilmesini ve sindirilen bu besinlerden kaynaklanan glukozun kanda ihtiyaç duyulan seviyede olmasını sağlar. Birden fazla görevi olan pankreas, en ufak bir darbe ya da hasar alması sonucunda bütün vücudu etki edecek problemlere neden olabilir.

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreasın bir ya da birden fazla bölgesinde çoğalmaya başlayan kötü huylu kitlere pankreas kanseri ismi verilir. Pankreas da oluşan kanserler, bütün bölgelerde görülebilse de en fazla uç(baş) kısmında yayılma eğilimi göstermektedir. Pankreasın birden fazla türü olsa da en fazla görünen pankreas türü ise adenokanseridir. Adonekanser, oldukça agresif bir şekilde yayılım göstererek hızlı bir şekilde ilerleyerek çevresinde bulunan dokulara metastaz yayar.

Pankreas Kanserinin belirtileri nelerdir?

Pankreas kanseri, diğer kanserlerle benzerlik göstererek ilk evrelerinde hiçbir belirti ya da şikayet göstermeden sinsi bir şekilde ilerlemesine devam eder. Ancak ilerleyen dönemlerle birlikte görülmeye başlayan en yaygın belirtileri ise;

  • Şiddetli karın ağrısı

  • Sarılık

  • İştahsızlık

  • Süregelen bulantı ve kusma

  • Kilo kaybı

  • Süregelen yorgunluk hissi

  • Vücutta halsizlik

  • Sırt bölgesinde ağrı

  • Özellikle yüz bölgesinde solgunluk

Vücudun yetersiz beslenmesinden kaynaklı olarak hızlı bir şekilde kilo verme eğilimi görülebilir. Pankreas Kanserinin en erken dönemde ortaya çıkma ihtimali olan belirtisi ise sarılıktır. İlk olarak gözlerde kendini göstermeye başlayan sarılık, ilerleyen zamanla birlikte deride ve idrar renginin koyu bir renk almasına kadar devam eder.

Pankreas Kanserinin Nedenleri?

Hastalığın kesin sebebi bilinmiyor olsa da pankreas kanserine yakalana hastaların büyük çoğunluğunu sigara içenler ve yüksek kilo fazlası olan insanlarda görülmektedir. Pankreas Kanserinin %30’unda sigara doğrudan etki eder. Ayrıca erişkin tip şeker hastalığıyla bağlantılı olarak pankreas kanseri de tartışma konusu olmuştur. Kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülen pankreas kanseri, ilerleyen yaşlarla birlikte daha fazla görülmektedir. Dünya genelinde pankreas kanserine yakalanma yaş ortalaması kadınlarda ‘67’ iken erkeklerde ise ‘63’ tür.Pankreas Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Pankreas kanserinde tedaviye başlamadan önce ilk olarak fiziki muayene, radyolojik incelemeler ve laboratuvar incelemeleri yapıldıktan sonra pankreas kanserinin hangi evrede olduğu ve çevresinde bulunan organlarla ilişkisine bakılır. Öncelikle çevresinde bulunan damar ya da uzak organlara yayılım gösterip göstermediği kontrol edilerek ameliyat yardımıyla çıkarılma şansı üzerinde değerlendirmeler yapılır. İlerleyen pankreas kanseri seviyelerinde cerrahi müdahale yapılamaz. Cerrahi müdahale yapılamadığı için bu hastalara kemoterapiyle birlikte beslenme desteği, ağrının azaltılması ve yaşam kalitesini iyi seviyeye getirmek için ek destekler sağlanır. Böylelikle ağız bölgesinden mideye yapılan endoskopi ile safra yoluna geçiş sağlayan bir stent konularak karın cildinden karaciğer içi safra yoluna bir iğne yardımıyla kateter yardımıyla safranın dışarı atılması sağlanır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0