Piriformis Sendromu

Piriformis Sendromu, bacak ve kalça bölgelerinde ciddi ağrılara neden olan ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen hastalık türüdür. Piriformis kasının, etrafında bulunan siyatik sinire baskı uygulaması nedeniyle hastalık ortaya çıkar.

Piriformis Sendromu

Piriformis Sendromu, genellikle fıtığa benzetilmektedir. Uzun sürede ayakta beklemek, sert bölgelere oturmak ya da bacak bacak üstüne atmak hastalığı ciddi tetikleyen etkenlerdir. Genellikle kalça bölgesinde ağrıların oluşması ve bununla birlikte karıncalanması sonucunda doktor kontrolüne gitmeniz gerekebilir.

Piriformis Sendromu Belirtileri

Piriformis Sendromu belirtileri, fiziksel açıdan rahatsızlıkların ortaya çımasından sonra kendini hissettirmeye başlar. Yaşanan belirtiler ise sinirin piriformis kasını sıkıştırması sonrasında meydana gelen şiddetli ağrılardır.

  • 15 dakikadan uzun süre ayakta beklediğinizde şiddetli ağrılar hissedebilirsiniz

  • Bacak ve kalça kısmının yanı sıra kuyruk sokumunun olduğu bölgede karıncalanma ve uyuşmaların meydana gelmesi

  • Çömelirken ya da oturma pozisyonunu alırken şiddetli ağrı hissi

  • Bacaklarda halsizlik ya da güçsüzlük hissi

  • Otururken zorluk çekme, ağrı olması

  • Uzandığınızda ya da dinlendiğiniz esnalarda şiddetli ağrıların meydana gelmesi, uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra hareket etmeye çalıştığınızda ortaya çıkan ağrılar

  • Yürürken zorluk çekme

  • Özellikle kadınların cinsel ilişki yaşadığı anlarda şiddetli ağrıların olması

Not: Bu belirtilerden herhangi birini gören hastaların en geç 3 gün içerisinde doktor kontrolüne giderek tedavi görmeleri gerekmektedir.

Piriformis Sendromu Tedavisi

Genellikle cerrahi müdahale gerektirmeden tedavi yöntemi yapılır. Bunun nedeni ise kalça bölgesini güçlendirmek için egzersiz, fiziki terapiler ve farklı aktiviteler uygulanarak vücutta bulunan kas gerginliğinin azaltılarak minimum seviyeye getirilmesi. Ayrıca siyatik sinire yapılan baskıyı azaltarak gevşetilmesi amacıyla enjeksiyon uygulaması da yapılmaktadır. Doktor kontrolü sonrasında alınan ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar da tedavide etkili olarak kullanılmaktadır. Bütün tedavi yöntemleri denenip eğer herhangi bir sonuç alınmadığı durumlarda cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Piriformis Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Piriformis Sendromu tedavisinin erken dönemlerde tedavi edilmediğinde kalıcı sorunlara neden olabilmektedir. Bu kalıcı sorunlardan ilki ve en ciddi olanı ise kemik erimesinin meydana getirdiği bacaklarda kalıcı hasara yol açarak yürümede sorun yaşayabilirsiniz. Otururken, yürürken ya da dinlenirken erken daha kısa süre içinde gerçekleştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle belirtileri takip ederek doktor kontrolüne giderek sağlıklı bir yaşam için tedavilerinize geç kalmadan başlamalısınız.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0