Preeklampsi Nedir

Preeklampsi halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinmektedir. Vücutta kan basıncının artması yani hipertansiyon, idrarda protein varlığı yani proteinüri gebelik zehirlenmesine yol açabilmektedir.

Gebelik zehirlenmesi için şu belirtilere dikkat etmek gerekmektedir.

  • Hamile bir kadının tansiyonunun yükselmemesi gerekmektedir. 140 / 90’dan yüksek olan tansiyonlar hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Yüksek tansiyon idrarda albümin kaybına yol açmaktadır. Bu durumda da vücut su tutmaya başlar ve ödem gebelik zehirlenmesine sebep olabilir. tabii ki her şişlik gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılmamalıdır. Çünkü, hamileler son dönemlerde zaten ödem olabilmektedir. Özellikle el ve ayaklar şişmektedir.

  • Gebelik zehirlenmesis hafif ya da ağır olabilmektedir. Teşhis konulduğunda kontrol altında tutulması gerekmektedir. özellikle göz kapaklı, el, ayak şişmesi belirti olabilmektedir.

  • Gebelik zehirlenmesi arttığında Ağrı, ışığa duyarlılık, görme bozukluğu gibi farklı belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Ağrı hem baş hem de karın ağrısı olarak meydana gelmektedir.

  • Gebelik zehirlenmesi erken Doğum sebebi olabilmektedir. Kontrol altına alınmadığında düşük ağırlıklı Doğum, gelişme geriliği gibi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir.

  • Bu Hastalık maalesef yalnızca gebeliğin kaç haftalık olduğuna bakılmadan doğum ile sonuçlanmaktadır. Genel olarak Hastalık gebeliğin 20. Haftasından sonra görünmektedir.

  • Hamile olmadan önce tansiyon hastası olanlar, daha önceki gebeliğinde tansiyon problemi yaşayanlar, fazla kilolu olanlar, 20 yaşından küçükler, 40 yaşından büyükler, çoğul gebelik yaşayanlar, diyabet, böbrek hastalığı gibi problemleri olanlar risk grubundadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0