Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, prostat bezlerinde bulunan hücrelerin anormal şekilde büyümesiyle ortaya çıkar. Özellikle kanserli hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüyerek prostat içine yayılır. Daha sonra prostat içine yayılan kanserli hücreler, prostat çevresinde yer alan kapsülü delerek prostatın dışına yayılmaya devam eder.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, iyi huylu olan prostat bezi büyümesinden farklı olarak, prostatın merkezi yerine kapsüle yakın bölgelerde ve merkezden oldukça uzak bölgelerden kaynaklanır. Bu yüzden prostat kanserinde idrar şikayetleri ilerleyen zamanlarda hastayı daha fazla etkilemeye ve rahatsız etmeye başlar. Büyüyerek yayılma gösterdiği dönemlerde ise kan dolaşımı yardımıyla lenf sistemine, organlara ve vücudun diğer alanlarına yayılmasını sürdürür. Oldukça yavaş bir şekilde yayılmasını sürdüren tümör, saldırgan karakter göstermesi sebebiyle özellikle kemik ve diğer organlara sıçrama riskide oldukça yüksektir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanserinin belirtileri, hastalığın bireylerde ne derece ilerlediğine göre belirtilerini göstermektedir. Bu nedenle oldukça sinsi bir karaktere sahip olan bu hastalık, başlangıç dönemlerinde hiçbir şekilde şikâyet ve belirtilerini göstermez. Prostat kanserinin belirtileri erken dönemde ortaya çıkmadığı için, birkaç tedavi yönteminin uygulanamayacağı için hastalığın öğrendiği andan itibaren doktor kontrolüne giderek hastalığın başarılı olması amacıyla düzenli olarak tedavi olması gerekir. Düzenli bir şekilde doktor kontrolüne giden hastanın başarı şansı ise oldukça yüksektir.

Prostat Kanseri Belirtileri

 • İdrar yapmakta zorluk çekmke

 • İdrarı yaparken akışı sırasında zorlama ya da idrar akışı esnasında verilen kuvvetin normale göre azalması

 • İdrar ya da meniden kan gelmesi ya da görülmesi

 • Boşalırken şiddetli ağrı oluşması

 • Kasık bölgesinde gelişen ağrılar ya da rahatsız hissetme

 • Kemiklerde ağrı

 • Sertleşme de zorlanma ya da sertleşme bozukluğunun olması

Yukarıda belirtilen Prostat Kanseri Belirtileri, her zaman kötü huylu prostat büyümesinin göstergesi değildir. Bu nedenle bu belirtileri gösteren hastalar da iyi huylu prostat büyümesinin olduğunu hatırlatalım.

Prostat Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanserinin tedavi yöntemlerinin en doğru şekilde uygulanması için ‘kanserin ne kadar hızlı büyüdüğü, hastanın genel sağlık durumu ve ne kadar yayıldığının’ bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca tedavi yapılmadan önce uygulanacak olan tedavinin ne kadar yararlı olacağı, tedavi yöntemi uygulanırken hastada yan etkileri olup olmayacağı da kontrol edilerek tedavi yöntemi seçilir.

Tedavi seçenekleri ise:

 • Cerrahi müdahale

 • Radyoterapi

 • Hormonal tedavi

 • Kemoterapi

Eğer Prostat Kanseri erken dönemde keşfedilmiş ise yukarıdaki tedaviler yerine hastanın durumu doktorlar tarafından takip altına alınır. En etkili ve en yaygın olarak tercih edilen tedavi yöntemi ise cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale ile prostat tamamen çıkarılır. Bu nedenle eğer prostat hastalığınız bulunuyor ise ilk olarak doktor kontrolüne giderek hastalığın hangi evrede olduğunu kontrol ettirmelisiniz. Hastalığınızın evresine göre doktorunuz tarafından size en uygun tedavi yöntemi bulunarak tedavi işlemlerine başlanacaktır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1