Rota Virüsü Nedir

Rota virüsü, bağırsaklarda enfeksiyona yol açarak ishale yol açan ve bulaşıcılığı yüksek olan bir virüstür. Dünya genelinde bebeklerde ve çocuklarda görülen bu bulaşıcı virüsün en belirgin ve başlangıç aşaması ishaldir.

Rota Virüsü Nedir

Rota virüsü, dünyanın her bölgesinde görülür ve genellikle 3-5 yaşına kadar bütün çocuklara bulaşmış olur. 2003 yılında yayınlanan bir makaleye göre dünya genelinde 5 yaşın altında bulunan 140 milyon çocukta rota virüsü vakası bildirilmiştir. 140 milyon çocuktan yaklaşık 24 milyonu ayakta tedavi edilirken, 3 milyon çocuk ise bu hastalığı hastanede tedavi görerek tamamlamıştır. Ayrıca dünya genelinde 214 bin çocuk bu virüs nedeni ile hayatını kaybetmiştir.

Rota Virüsü’nden Korunma Yolları Nelerdir?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi en önemli ve ilk aşama elleri sık sık ve düzenli bir şekilde yıkamaktır. Bu şekilde yapılan temizlik alınabilecek en iyi korunma yoludur. Ayrıca rota virüsüne karşı en etkili çözüm ise rota virüs aşısıdır.

Rota Virüsü Aşısı

Rota virüsü aşısı, geliştirilme ve tamamlanma aşamasına kadar dünya genelinde bulunan 5 yaş altındaki bütün çocuklarda rota virüsü enfeksiyonu görülmüştür. Günümüzde aktif olarak kullanılan rota virüsü aşısı, 2006 yılında kullanılmaya başlayan aşının son aşamasıdır. Dünya genelinde Rota virüs aşısının farklı türleri vardır.

Rota virüsü aşısının başarı oranı %100 olmasa da rota virüsü aşısı yapan ülkeler incelendiğinde düzenli olarak aşıyı yaptıran ülkelerin virüsten kaynaklı hastaneye yatırılan çocuklarda %40 ile %90 oranında azalmalar görülmüştür. Ayrıca azalmanın yanı sıra rota virüsünden kaynaklı hastaneye gelen çocukların hastanelerde tedavi oranları ise %17 ile %60 oranında azalmalar da görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü, rota virüsü aşısının ulusal aşı programları arasında yer alması gerektiğini açıklamıştır.

Rota virüsü aşısı, dünya genelinde kullanılmaya başlandıktan sonra 5 yaş altındaki çocuklarda bu hastalığın görülme olasılığında çok ciddi azalmalar görüldü. Örneğin; Rota virüsü aşısı bulunmadan önce Finlandiya’da en fazla görülen enfeksiyon rota virüsü iken, aşılama çalışmaları başladıktan sonra bu oranda çok ciddi azalmalar görülmüştür. Ancak aşılama çalışmaları yapıldıktan sonra hastalığın yaş oranında değişiklikler görüldü. Aşı sonrası bu hastalığın görülme yaşı 6 ile 16 yaşına gelirken 70 yaş üstünde de belirtiler görülmeye başlanmıştır.

Rota Virüsünün Belirtileri

  Virüse maruz kaldıktan yaklaşık iki ya da üç gün sonra belirtilerini gösterir. Bu belirtiler ise yüksek ateş ve buna bağlı olarak kusmalar meydana gelir. Ayrıca kusmaları takiben yaklaşık bir hafta süren sulu ishal takip eder ve buna bağlı olarak vücutta su eksikliği oluşur. Kusma ve yüksek ateş en belirgin özellikler olsa da şiddetli karın ağrısı da bazı hastalarda yaygın olarak görülür. Çocuklarda ve yetişkinlerde rota virüsü enfeksiyonunda farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle bu hastalığa yakalandığını netleştirmek için hastanın dışkısı analiz edilir.

Çocuklarda rota virüsü belirtileri;

  • Dışkının siyah renkte olması
  • Süregelen lavabo ihtiyacı ve buna bağlı olarak lavaboda uzun süre kalma
  • Süregelen kusma
  • Dışkıda irin ve kan olması
  • Şiddetli yüksek ateş
  • Karın bölgesinde ağrı
  • Şiddetli huzursuzluk ve uyuşukluk
  • Ağız kuruluğu
  • Bebeklerde gözyaşı olmadan ağlaması

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0