Safra Kesesi ve Tedavisi

Safra kesesi, karaciğerin alt kısımlarında bulunan farklı ve küçük keseciklere konulan isimlerdir. Bu küçük keseciklerin görevi ise karaciğerin üretmiş olduğu safraları belirterek bu safraları ince bağırsaklara yönlendirmek.

Safra Kesesi ve Tedavisi

Çok hassas olan bu organ, safra kesesinde meydana gelebilecek hastalıklar zamanla görülmektedir. Oluşan bu hastalıklar sebebiyle kişilerin yaşam standartlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Safra kesesi taşı kimlerde görülür?

  • Karaciğer hastalığı olan kişilerde
  • Kilo problemi olan ve obezite hastalarında sıklıkla görülmektedir
  • Diyabet sorunu olanlarda
  • 60 yaşını aşmış kişilerde
  • Genetik olarak görülmektedir
  • Östrojen maddesi bulunan ilaç içenlerde

Safra kesesi taşı ve tedavisi nedir?

Hastalığın tedavisi ve tanısı için birbirinden farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. BU tedavi yöntemleri arasında en fazla kullanılan tedavi yöntemi ise, laparoskopik ismi verilen ameliyat çeşididir. Genellikle safra kesesi ameliyatı olan kişilerin sadece %5’lik kısmı açık ameliyat olmaktadır. Bu açık ameliyatın en önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta ise daha önce geçirmiş olduğu ameliyat ya da atakların olup olmaması.

Ayrıca safra kesesinin sebebiyet verdiği şikâyetler doğrultusunda tedavi yöntemleri de farklılık göstererek tedaviye olumlu cevap vermektedir. Tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda ise acil olarak ameliyat gerçekleştirilmektedir. Sıklıkla diyabet sorunu olan hastalarda atakların süregelmesi sebebiyle cerrahi müdahaleler yapılmak zorunda kalıyor. Atakların tekrarlayarak seyretmesi devam ettiği durumlarda ise acil olarak cerrahi müdahale ile ameliyat gerçekleştirilebilmektedir. Süregelen ataklar safra kesesinde ve çevresinde kalıcı hasarlar meydana getirebileceği için ameliyatlar zorunlu hale gelmiştir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0