Sedef Hastalığı Nedir

Ciltte bulunan hücrelerin anormal derecede hızlı çoğalması sebebiyle, ciltte oluşan bozukluklara sedef hastalığı denir. Diğer ismi psoriasis olan sedef hastalığı esnasında ciltte beyaz pullara benzeyen kırmızı lekeler de görülmektedir.

Sedef Hastalığı Nedir

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Kronik bir hastalık olması nedeniyle kesin olarak neyin neden olduğu bilinmemektedir. Bulaşıcı olmayan sedef hastalığı genetik olması sebebiyle, birinci kuşakta olmasa da daha önceki kuşaklarda var ise sedef hastalığına 3. Kuşakta rastlanmaktadır. İnsanların daha çok stres ve üzgün olanlarında daha fazla görülen sedef hastalığı, çok fazla sigara ve alkol tüketen ve bağışıklık sistemi zayıf insanlarında da sedef hastalığını tetikleyen unsurlar arasındadır.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • En belirgin özelliklerin başında diz ve dirsek kısımlarında bulunan sedef rengi ile benzerlik gösteren kabuklanma ve pullanmadır. Bu belirtiler bazen tırnak ve saçın dip kısımlarında bulunan derilerde de görülmektedir. Bunların yanı sıra avuç içi, bacak, kollar ve ayakların taban kısımlarında gri-beyaz ve kırmızı lekeler de görülmektedir.
  • Tırnakların kenarlarında kızarıklık oluşumu ve şişmeler, Tırnakların kenarlarında ya da üzerlerinde çukur, kalınlaşma ve sarı renge benzeyen oluşumlar.
  • Vücudunuzun belirli bölgelerinde kaşınmaya bağlı olarak yanma ve kanamalar olabilir
  • Eklem bölgelerinde şişlik, ağrı ve kızarıklıklar

Sedef Hastalığının Tedavisi Nedir?

Sedef hastalığı da diğer hastalıklar gibi erken teşhis ile tedavisi kolay olan bir hastalıktır. Sedef hastalığı ömür boyu sürecek bir hastalık olsa da doğru ve süreli gelen tedaviler ile kontrol altına alınabilmektedir. Lakin vücudun %10’unu kapsayan pullanma ve döküntü mevcut ise sistematik tedavi ve fototerapi ile tedavi edilmektedir. Kişiye özel olan sedef tedavisi, kişinin yaşı, cinsiyeti ve tedaviye verilen tepkiye göre değişkenlik göstermektedir. Hastalığın derecesine göre krem ya da daha ileri tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Sedef hastalığı ileri dereceye gelmişse, kanser ilaçları, A vitamini bulunan ilaçlar ve fototorepi ile tedavi edilmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0