Serebral Palsy Nedir

Serebral Palsy, doğum esnası, doğum öncesi ya da doğum sonrasında beyin dokusunda oluşan hasarlara denir. Çocukların beyinlerinden oluşan hasarların neticesinde beynin hangi bölgesinde hasar olduğu tespit edilerek Serebral Palsy tedavileri değişmektedir.

Tespit edilen beyindeki hasarlar hafif ise birkaç tedavi işleminin ardından iyileşirken ağır beyin hasarları alan çocuklar ise ilerleyen yaşlarda tekerlekli sandalyeye muhtaç olabilmektedir.

Serebral Palsy sebepleri nedir?

Hastalığın en sık karşılaşılan sebepleri;

l Erken (Prematüre) doğum gerçekleşmesi

l Hamile annede yüksek tansiyon ve ani tansiyon düşmesi

l Hamilelik sürecinde gerçekleşen kanama ve oluşan enfeksiyon

l Kan uyuşmazlığı

Not: Normal doğumun uzaması ve buna bağlı olarak bebeğin doğum esnasında oksijensiz kalması ya da doğum esnasında gerçekleşen ağır iltihap sonucunda oluşan enfeksiyon hastalıkları, yüksek ateş ve kafaya alınan darbelerde Serebral Palsy’e neden olabilmektedir. Lakin doğum esnasında kontrollü bir doğumun gerçekleşmesi ve tıbbi olanakların tam teşekküllü bir hastanede doğumun gerçekleşmesi bu sorunları büyük ölçüde azaltabilmektedir.

Serebral Palsi hastalığı ülkemizin gelişmekte olan hastane ve teknolojik olanaklarından dolayı her 1000 bebekte 1 ila 3 oranında görülmektedir.

Serebral Palsi Belirtileri

l Gelişimi yaşıtlarına göre geride ise

l Yürüme, emekleme yaşıtlarına göre daha ileri yaşta başladı ise

l Yaşıtındaki çocuklardan kol ve bacakları daha gevşek ve gergin ise

l Konuşma güçlüğü çekmesi

l Görme ve işitme sorunları

Serebral Palsi’nin Tedavisi Mümkün Mü?

Oluşan beyin hasarlarının maalesef tedavisi mümkün değildir. Lakin gelişmekte olan teknolojik tıbbı destek tedavileri sayesinde bazı becerileri geliştirilebilir. Serebral Palsi tedavisinin en önemli etkisinin başında ailenin desteği ve ilgisi olmaktadır. Çeşitli ilaçlar ve tedaviler ile kalıcı çözümler oluşmasa da hayatını büyük ölçüde kolaylaştırılabilir. Uygulanan bu tedaviler sonucunda çocuğun becerileri ve yetenekleri büyük ölçüde geliştirilir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0