Sezaryen Kaçıncı Haftada Yapılır

Sezaryen doğum bazen anne adayının isteği üzerine yapılırken, bazen de tıbbi zorunluluklar sebebi ile yapılmaktadır. Tıbbi zorunluluk, anne ya da bebeğin durumunun normal doğuma engel bir durum içerisinde olmasını ifade etmektedir.

Doğumun nasıl olacağı gebeliğin ilerleyişine göre farklılık göstermektedir. Çoğu hamilelikte bebekler endi doğum yolunu kendileri tercih ederler. Normal ya da Sezaryen doğum olsun, önemli olan annenin ve bebeğin sağlığıdır. İsteğe bağlı olan sezaryenlerde ya da ikinci, üçüncü bebeğine hamile olup, ilk bebeklerini sezaryen ile doğum yapmış annelerin doğum süreci önceden planlanmaktadır. Planlı sezaryen doğum sürecinde genel olarak 39. Haftada bebek doğmaktadır.

Gebelik haftası son adet gününe göre hesaplanmaktadır. Ultrason ve son adet dönemine göre bebek haftası 39+0 haftalık olduğunda sezaryen doğum gerçekleşebilmektedir. Bazı doktorlar 38+3 haftalık gibi de sezaryen doğumun gerçekleşmesini uygun görebilmektedir. Bu tamamen doktorun kararına ve bebeğin gelişimine bağlı olmaktadır. Bazı durumlarda ise acil sezaryene almak gerekebilir. Sancıların sık sık gelmesi, erken doğum tehlikesi ve bebeğin bu tehlikeden etkilenmeye başlaması, kordon dolanması ve bunlar gibi sebepler ile aniden acil bir şekilde sezaryen doğum başlayabilmektedir. Bu durumdan 39 haftadan daha erken doğum gerçekleşmiş olabilir. 34 hafta ve daha erken olan doğumlarda bebeğin akciğer gelişimi daha tamamlanmadığından solunum sıkıntısı yaşanabilmektedir. 24 haftalık gebelik haftası ve öncesinde bebeğin alınması gerekirse bu duruma histerotomi denilmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1