Suda Doğum Nedir ve Nasıl Yapılır

1803 yılında ilk olarak bir Fransız kadın tarafından denenen bir doğum yöntemi olan Suda Doğum yöntemi son günlerde sıkça adını duyurmaktayken son 10-15 yıl içerisinde fazlasıyla uygulanmaktadır.

Suda Doğum Nedir ve Nasıl Yapılır

Her hastane de yapılamayan bu doğum türü için hastanenin mevcut sıcak su havuzu olmak zorundadır. Sabit 37 derece sıcaklıkta olması gereken bu havuza doğum sırasında giren annenin kasları son derece gevşemektedir. Rahme giden kan akımının artması annenin daha rahat bir doğum yapmasını sağlayacaktır. Bebeğin doğumundan sonra su içerisinde anneden oksijen almaya devam etmesi nedeniyle suyun ve ortamın 37 derece de tutulması bebek için bir sorun teşkil etmezken , oluşacak ısı farklılığı sebebiyle bebek anneden oksijen alamayacak ve nefes almaya ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple mutlaka kalp atışları ve hava sıcaklığı sıklıkla kontrol edilmelidir.

Suda doğumun uygun olmadığı gebelik türleri arasında ikiz bebeğin olması , bebeğin ters dönmesi , genital bölge de oluşmuş bir enfeksiyonun olması durumlarının herhangi birinde doğumun suda doğmasına izin verilmez. Özellikle anne suyunun erken gelmesi nedeniyle de doğumun suda yapılmasına izin verilmemektedir. Anneyi son derece rahatlatan, kasılmalarını azaltmadan doğumu kolaylaştıran ve kasılmadan dolayı olan acıyı hafifletmesinden dolayı annenin rahat olmasını sağlayan bir doğum şekli olsa da her annenin ve her doktorun tavsiye ettiği bir doğum şekli değildir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0