Tükürük Bezi Kanseri

Bütün vücudumuzda oluşabilecek tümörlerin %2’si boyun ve baş bölgesinde meydana gelir. Boyun ve baş bölgesi daha erken fark edilebilme nedeniyle doktor kontrolüne gidildiğinde kolay bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Tükürük Bezi Kanseri

Bu bölgedeki tümörlerin %3’ü tükürük bezlerinde gözükmektedir. Tükürük bezlerinde bulunan tümörlerin %80’i ise parotis tükürük bezinde görülmektedir. Parotis kulan bölgesinin ön kısmında bulunur. Parotis tükürük bezinde bulunan tümörlerin sadece %20’si kötü huylu tümörlerden oluşmaktadır.

Ülkemizde tükürük bezi kanseri her yıl ortalama 2000 kişide görülmektedir. Oldukça seyrek bir şekilde tanı konulduğu için gırtlak kanseriyle baş edilebilecek seviyededir.

Tükürük Bezlerinin Görevleri

  • Ağız bölgesinin nemlenmesini sağlar

  • İçerdiği enzimler sayesinde sindirimin ağız bölgesinde başlamasını sağlar

  • Ağız ve boğaz enfeksiyonlarını önlemek amacıyla bağışıklık öğelerini içinde barındırarak vücudumuzu enfeksiyonlardan koruyan kalkan görevi görür.Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ağrısız bir kitle tükürük bezlerinde bulunan iyi ve kötü huylu tümörlerin olduğunun en önemli ve ilk belirtisidir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte bulunduğu alana yayılmasına ve ciltte kızarıklıkların oluşmasına ve bulunduğu cilt bölgesinin hareket etmesini engelleyerek yüz felci ya da çene altında büyüme oluşumuna neden olur. Ayrıca çene bölgesinde hareket etmeyi zorlaştırarak ağız kısmınızı açmakta büyük zorluk yaşamanıza neden olacak kadar sinir tutmasına neden olabilir. BU belirtiler tükürük bezi kanserinin belirtileri arasındadır.

Tükürük Bezi Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

  • Doktor kontrolüne giderek

  • Boyun bölgesinin ultrasonografisi çekilerek

  • MRI ya da BT

  • Kitleden biyopsi alınarak tanısı konulabilir.

Patolojiden çıkacak sonuca göre doktorunuz tümörün çeşidini, iyi huylumu kötü huylumu olduğunu ve hangi cins ve ne aşamada olduğunu öğrenecektir. Genellikle ilk uygulanan biyopsiler kesin tanı için yetersiz olduğu için tekrardan biyopsi yapılabilir.

Tükürük Bezi Kanseri Tedavi Yöntemi

İlk olarak cerrahi müdahale ilk tedavi yöntemidir. Doktorunuz eğer kanserli bölgenin çıkarılacağına ikna olursa ameliyat yöntemiyle tedavi edilir. Bu tedavi yöntemi özellikle doktorun tecrübesi ve deneyimi oldukça önemlidir. Ayrıca çoğu zaman kanser ve kanserin çevresinde bulunan tükürük bezinin bir kısmı çıkarılır. Kanser bulunan bölgenin yanında bulunan yumuşak doku da çıkarılabilir. Bunun nedeni ise bölgeden çıkarılan tümörün kenarda herhangi bir kanser hücresinin olup olmadığı kontrol edilir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1