Tüp Bebek Yöntemi Güvenilir mi

Tüp bebek yöntemi, en gelişmiş ve en başarılı bebek elde etme yöntemlerinden biridir. İlk kez başarılı tüp bebek tedavisi, 1978 yılında gerçekleşmiştir.

Bu süre zarfında, tüp bebek uygulama oranlarında da inanılmaz derecede artış yaşanmıştır. Günümüzde her 5 uygulamanın 3’ünde gebelik elde edildiği gözlenmektedir. Tüp bebek şu anda, yardımla üreme teknikleri içerisinde en yüksek gebelik oranına sahip bir yöntemdir. Aşılama yöntemindeki başarı oranı, yaklaşık yüzde 8-10’lar civarında olurken, tüp bebekteki başarı oranı ise yüzde 60-70’ler civarındadır.

Tüp bebekte sonuç negatif olduğu zaman, insanların aklında neden olmadığı yönünde soru işareti oluyor. Erkeğin spermi hiç yoksa ya da biyopsiyle alınmış durumlarda, sperm içerisindeki genetik, durumu etkileyebiliyor ve bu da sonucun olumsuz olmasına sebep oluyor. Yine ileri yaşlardaki kadınlarda, hem yumurta az oluyor hem de yumurtanın genetik yapısı bozulmuş, etkilenmiş oluyor. Onun dışında rahim içinde polipler, miyomlar, tüplerde su toplaması olabiliyor. Bütün bunlardan dolayı da gebelik negatif olmuş oluyor.

Bazı insanlar, mahremiyeti olumsuz etkiliyormuş ya da sanki doğal olmayan yollarla yapılıyormuş düşüncesiyle tüp bebek yöntemine, mesafeli ve soğuk yaklaşabiliyor. Ülkemizde tüp bebek için ekonomik destek devlet tarafından sağlanıyor. Dünyada uygulanan, ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından da desteklenen üzerinde milyonlarca yayının yapılmış olduğu bir konuya insanların tabii ki de güvenmesi gerekiyor.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0