Vajinal Kuruluk Nedir

Vajinal kuruluk bireylerin ilişkiye girdikleri anda vajinanın yeteri kadar nemli olmama, yeteri kadar kaygan olmaması durumuna verilen isimdir.

Vajinal Kuruluk Nedir

Sıklıkla karşılaşılan bu sorun ilişkileri olumsuz yönde etkileyen en büyük problemlerden bir tanesidir. Vajinanın kuru olmasından dolayı ilişki esnasında kadın oldukça ağrı verici bir durumda kalabilmektedir.

Vajinal kuruluğun başlıca sebepleri nelerdir?

l Psikolojik baskı: iş ya da sosyal hayatında olumsuzluklar ile karşılaşılması durumunda cinsel soğukluğa yol açabilir ve bu nedenle vajinal kuruluğa sebep olabilmektedir.

l Vajinit: Cinsel ilişki esnasında ya da normal hayatında bir kadın vajinitinde hissettiği bir rahatsızlık durumu var ise cinsel ilişkiye girdiği esnada bu tıkanır ve kuruluğa sebep olur.

l Doğum kontrol ilacı: Hamile kalmak istemeyen kadınların sıklıkla bu ilacı kullanmasından dolayı ilaç içerisinde bulunan progesteron ve yan etkileri vajinal kurumaya sebep olur. İlerleyen zamanlarda ilacın devamlı kullanılması durumunda ise cinsel isteksizlik baş gösterir.

l Endokrin rahatsızlıkları: Özellikle 30’lu yaşların sonunda olan kadınların adet dönemlerinin sıklıkla düzensiz olması neticesinde endokrin bozuklukları meydana gelmektedir. Bu nedenle vajinal akıntılarda yavaşlama ve azalma neticesinde vajinal kuruluk meydana gelmektedir.

l Cinsel yetersizliği: Kadın arzuladığı heyecan ve ön sevişmeyi erkek tarafından karşılanmadan direk ilişkiye girerse bu kadında isteksizliğe ve vajinanın kurumasına sebebiyet vermektedir.

l Düzensiz diyet: Kadınların düzensiz bir şekilde diyet yapması sonucunda oraya çıkan B2 vitamini eksikliği vajinal duvarının kurumasına ve içerisinde bulunan mukoza zarının tıkanmasına yol açmaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1