Vertigo Nedir

Vertigo, halk arasında denge kaybı ve baş dönmesi olarak adlandırılan bir hastalık türüdür. Tıp alanında her bireyin yaşayabileceği ve basit baş dönmeleri olarak tanımlanan bir semptomdur.

Vertigo Nedir

Vertigo, ani hareket etme durumları ya da eğilme ve kalkma sırasında meydana gelebilecek bir durumdur. Bazı durumlarda dinlenme, hareket sırası ve yürüme sırasında da vertigo meydana gelebilmektedir.

Vertigo durumunun yaşanması durumunda bireylerin dengesini kaybetmelerine ve düşme riskini artırmalarına neden olur. Oldukça kısa süren bu durum ani hareket, hızlı şekilde yön değiştirme, deniz yolculuğu ya da araç sırasında meydana gelebileceği gibi hareket etmediğiniz durumlarda da kendini gösterebilir.

Günümüzde en fazla görülen semptomlar arasında yer alan vertigo, hastalık olarak sayılmayan ancak hastalığın öncüsü olarak kabul edilen bir durumdur. Şiddetli hapşırma sonrasında vertigonun tetiklemesine neden olan ağır hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Vertigonun Nedenleri Nelerdir?

Günlük yaşam sırasında gözlerin kararması ya da baygınlık hissi olayları halk arasında baş dönmesi olarak tanımlansa da tıp alanında bu durum vertingo etkisi olarak da adlandırılmaktadır. Baş dönmesi ile büyük benzerlik göstermesi nedeniyle sıklıkla karıştırılan bir durumdur.

Vertigo 2 farklı grupta ele alınır;

 1. Santral baş dönmesi: Sinir sisteminin merkezinde meydana gelen problemlerden kaynaklanan bir durumdur. Beyin, beyincik kaynaklı baş dönmeleri ve beyin sapı santral baş dönmesi grubunda ele alınmaktadır. Vücutta bulunan organlarda meydana gelebilecek hastalıkların belirtileri bu grupta görülür.
 2. Periferik baş dönmesi: Denge siniri ve iç kulak bölgesinde meydana gelen baş dönmeleri bu alanda incelenir. Santral baş dönmesinin aksine halk arasında en fazla karşılaşılan durumlar arasında yer alırken yarım daire ve labirent kanallarında meydana gelen baş dönmeleri, denge sinirlerinde meydana gelen hasarlar bu grupta yer alır.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo sırasında bireylerde dengenin bozlaması sonucunda düşme sonucunda yaralanmalara neden olur. Zihnin karışması ya da muhakeme bozulma durumlarında bireyler yürüme sırasında zorlanırken aynı zamanda endişe, korku ve mide bulantısı da yaşayabilirler. Vertigo ilaç kullanımları ya da yaşam şartlarının değiştirilmesi sonucunda tedavi edilebilen bir durumdur. Ancak istisnai durumlarda tedavinin yapılabilmesi için buna neden olan alt nedenlerin de çözümlenmesi gerekmektedir.

Bireylerin ilk kez vertigo hastalığı ile karşı karşıya kalmaları durumu, uzun süreli ve düzelmemesi durumunda geç kalmadan doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Kendi başına etki etmeyen bir tür olması nedeniyle altta yatan nedenlerin de bilinmesi gerekmektedir.

Belirtiler ise şöyledir;

 • Karar vermede zorluk çekme
 • Tansiyon düşmesi
 • Sürekli olarak atak geçirme
 • Vücudun dengesiz olması
 • Kulakta meydana gelen basınç
 • Kulakta meydana gelen çınlama
 • Kuvvet kayıpları
 • Gözlerde kararma
 • Görmede problem yaşanması
 • Mide bulantısı

Vertigo Tanı Yöntemi Nedir?

 

Vertigo’nun nedenlerini anlamak ve tanımlamak için belirli testlerin yapılması gerekmektedir. Günümüzde vertigo problemi nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuru yapan bireylerin %85’den fazlasında iç kulaklarda meydana gelen hastalıkların neden olduğu görülmüştür. Vertigo tanımı sırasında uzmanlar ilk olarak hastanın hikâyesini dinler ve daha sonra fiziksel muayene yaparak şeklini ve vertigo’nun tipini belirlerler.

Sağlık kuruluşunda yapılan kontroller sonucunda gözlerde meydana gelen hareketlilikler incelenir. İç kulaklarda meydana gelen hareketlilik ve gelişmeler bu sayede tanımlanır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu işitme ve denge sorunlarının ele alınarak incelenmesidir. Bunların haricinde uzmanlar tarafından ihtiyaç duyulması durumlarında MR ya da tomografi çekilmesi gerekebilir. Ek olarak psikolojik etki ve kan testleri de istenebilir.

Vertigo Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vertigo, kulak bölgesinde bulunan kristallerin hareket etmesi ve yer değiştirilmesi sonucunda görülebileceği gibi psikolojik problemler, travmalar, stres ya da bunun altında yatan farklı hastalıklar sonucunda da görülebilecek bir durumdur. Vertigo tedavisine geçilmeden önce dikkat edilmesi ve yapılması gereken en önemli konu buna neden olan etkenlerin belirlenmesi ve bunların tedavi edilmesidir.

İlk olarak uzmanlar bireylerin hikâyelerini dinledikten sonra fiziki kontroller yapar. Bu tedavide en dikkat edilecek husus bu sorunun azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra denge fonksiyonlarını eski ve güvenli hale getirme son derece önemlidir. Vertigo iç kulakta bulunan kristallerin yer değiştirilmesi nedeniyle oluşuyorsa kristallerin tekrardan konumlandırılması gerekmektedir.

Vertigo enfeksiyon, tümör gibi farklı hastalıklar nedeniyle meydana geliyorsa ilk olarak bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu hastalık tedavi yöntemleri genellikle ilaç ya da farklı tedavi uygulamalarıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0